منو
www.safarbam.com www.safarbam.com
جستجوهای دیگر
اجاره ویلا لب دریا
اجاره ویلا استخردار
اجاره ویلا با میز بیلیارد
اجاره ویلا در رامسر
اجاره ویلا در انزلی
اجاره ویلا در لاهیجان
اجاره ویلا در نمک آبرود
اجاره ویلا در رشت
اجاره ویلا در محمودآباد
اجاره ویلا در کلاردشت
اجاره ویلا در فیلبند
اجاره ویلا چالوس
اجاره ویلا در جواهرده
اجاره ویلا در ساحل گیسوم
اجاره ویلا در زیباکنار
اجاره ویلا اطراف تهران
اجاره ویلا کردان
اجاره ویلا کیش
اجاره ویلا لواسان
اجاره ویلا فشم
اجاره ویلا میگون
اجاره ویلا لوکس
اجاره ویلا لب دریا
اجاره روزانه ویلا
اقامتگاه بوم گردی
اجاره ویلا شمشک
اجاره ویلا چادگان
اجاره سوئیت اصفهان
اجاره سوئیت در چابهار
اجاره سوئیت در یزد
اجاره سوئیت در مشهد
اجاره سوئیت در شمال
اجاره سوئیت در قم

آرامگاه عطار نیشابوری، عارف و شاعر نامدار ایرانی

نیشابور یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی و بزرگترین شهر این استان پس از مشهد مقدس است که در فاصله 105 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. نیشابور از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، فرهنگی، تاریخی، گردشگری، صنعتی شمال شرق ایران است و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ ایران مطرح می‌باشد که دارای آثار متعددی است. گفته می‌شود پیدایش نیشابور مربوط به دهه‌های میانیِ سده‌یِ سومِ میلادی است زمانی که به فرمان شاپور اول ساسانی این شهر تأسیس شد. نیشابور پس ازاسلام یکی از بزرگترین مراکز و موطن بسیاری از دانشمندان، شاعران، صوفیان و دیگر بزرگان بوده‌ است. در ادامه با سفربام همراه باشید تا با عطار نیشابوری یکی از عارفان و شاعران بزرگ این دیار، بیشتر آشنا شویم.

آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه عطار نیشابوری(فریدالدین ابوحامد) در فاصله 6.5 کیلومتری در مسیر جاده مشهد-نیشابور در طرف غرب آن و در جنوب شرقی شهر نیشابور قرار دارد. عطارنیشابوری از معروفترین عرفا و ادیبان برجسته ایران است که آثار بیشماری دارد اما دو کتاب بسیار معروف او به نام‌های منطق الطیر و تذکره الاولیا بسیار مورد توجه هستند. عطار در روستای کَدکَن که از روستاهای اطراف نیشابور بود دیده به جهان گشود. اطلاع دقیقی از سال تولد عطار در دست نیست و تاریخ ولادتش را از سال ۵۱۳ هجری قمری تا ۵۳۷ هجری قمری دانسته‌اند. پدرش عطاری داشت و او نیز پس از مرگ پدر، به این کار روی آورد. از این رو به عطار نیشابوری شهرت یافت، نام اصلی او "فریدالدین ابوحامد" بوده است. عطار سرانجام در سال 600 هجری شمسی و در پی حمله مغول‌ها به ایران از دنیا رفت.

آرامگاه عطار بنای زیبایی دارد. آرامگاه به شکل هشت ضلعی و دارای چهار ورودی است که روی آن گنبدی کاشی‌کاری شده قرار دارد. در وسط بقعه، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر وجود دارد. همچنین فضای داخلی آرامگاه نیز هشت ضلعی‌ بوده و دارای چهار شاه نشین است که با کاشی کاری‌های معرق، سنگ‌هایی از جنس بخارا، طاق‌های خمیده و پوششی از گچ تزیین گشته است. کاش‌کاری‌های گنبد عطار مزین به گل و بوته و نقوش هندسی و کتیبه کوفی و معلقی به رنگ‌های سبز، زرد، لاجوردی و سفيد است. سنگ مزار این عارف بزرگ نیز از نوع افراشته سیاه رنگی است که روی آن اشعاری به خط ثلث نوشته شده است و در وسط بقعه قرار دارد.

آرامگاه عطار نیشابوری شاعر، طبیب و عارف نامدار ایرانی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری نیشابور است. بسیاری از گردشگران بیشتر با شنیدن نام عطار نیشابوری به نیشابور سفر می‌کنند. نیشابور جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیاری دارد که از معروف ترین آن‌ها آرامگاه کمال الملک نقاش بزرگ ایرانی است که در فاصله کمی از آرامگاه عطار و در همان محوطه باغ قرار گرفته است. همچنین مسجد جامع نیشابور، افلاک نمای خیام و آرامگاه خیام از دیگر دیدنی های نیشابور هستند که در مقالات دیگری به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت. پس اگر قصد دارید کمی از مشهد فاصله بگیرید و دیگر شهرهای اطراف مشهد را نیز ببینید بهتر است سفر به نیشابور و آرامگاه عطار نیشابوری را از دست ندهید.

متنوع ترین مطالب
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!

اجاره ویلا در خراسان رضوی