منو
www.safarbam.com www.safarbam.com
جستجوهای دیگر
اجاره ویلا لب دریا
اجاره ویلا استخردار
اجاره ویلا با میز بیلیارد
اجاره ویلا در رامسر
اجاره ویلا در انزلی
اجاره ویلا در لاهیجان
اجاره ویلا در نمک آبرود
اجاره ویلا در رشت
اجاره ویلا در محمودآباد
اجاره ویلا در کلاردشت
اجاره ویلا در فیلبند
اجاره ویلا چالوس
اجاره ویلا در جواهرده
اجاره ویلا در ساحل گیسوم
اجاره ویلا در زیباکنار
اجاره ویلا اطراف تهران
اجاره ویلا کردان
اجاره ویلا کیش
اجاره ویلا لواسان
اجاره ویلا فشم
اجاره ویلا میگون
اجاره ویلا لوکس
اجاره ویلا لب دریا
اجاره روزانه ویلا
اقامتگاه بوم گردی
اجاره ویلا شمشک
اجاره ویلا چادگان
اجاره سوئیت اصفهان
اجاره سوئیت در چابهار
اجاره سوئیت در یزد
اجاره سوئیت در مشهد
اجاره سوئیت در شمال
اجاره سوئیت در قم

مرداب هسل

مرداب هَسَل در دل جنگل‌های مشعل(در گویش محلی مشل) در استان مازندران قرار دارد. هَسَل یکی از جاذبه‌های دیدنی شمال کشور در ۱۰ کیلومتری جاده چالوس است. اگر راهی شمال کشور می‌شوید تا زودتر به دریای زیبای خزر برسید پیشنهاد ما به شما این است که کمی کم گاز تر حرکت کنید تا یکی از شاهکارهای طبیعت را از دست ندهید. هَسَل در گویش محلی به معنای آبگیر فصلی است. هسل مانند یک تابلو نقاشی زیبا در دل جنگل‌های مشعل خود نمایی می‌کند و در هر فصل به یک رنگ در می‌آید در واقع روی مرداب جلبک هایی هستند که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می‌شوند، به محض تمام شدن تابستان کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می‌دهد و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می‌کنند. آب این مرداب از کف و کانون آن می‌جوشد و هیچ درّه یا جویباری آب‌های سطحی را به سمت آن نمی‌برد.

در مرداب هسل چه می‌بینیم؟

مرداب هسل مانند جواهری درخشان در آغوش درختان جنگل‌های مشعل قرار گرفته است. زمانی که از دور مرداب را می‌بینید حس می‌کنید دشتی پر از گل پیش چشمان شما قرار دارد کمی که جلوتر بروید مرداب هسل با دلبری، خود را نمایان می‌کند. نشستن در کنار مرداب آرامش بی‌نظیری دارد. سرتاسر مرداب با جلبک پوشیده شده است و تنه‌های درختان با آرامشی وصف‌نشدنی در اطراف مرداب نشسته‌اند صدای پرندگان در پس زمینه پخش می‎شود و هوای مرطوب جنگل با بوی عطر برگ‌ها تلفیق دلنشینی برای دل سپردن به طبیعت را فراهم آورده است. درختان انبوه و تنومند در مسیر رسیدن به مرداب از دیگر لذت‌هایی ست که در بازدید از هسل نصیبتان خواهد شد می‌توانید گاهی در میان مسیر یکی از این درختان تنومند را در آغوش بگیرید حسی از آرامش و عشق وجودتان را لبریز خواهد کرد. همچنین درختان ممرز، انجیلی، راش، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، فشکی واش، زِمِنج و ... نیز در سر راه قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

کی بریم مرداب هسل بهتره؟

مرداب هسل در هرفصلی جذابیت‌های خاص خود را دارد اما در پاییز ترکیب رنگ‌ها جذابیت ویژه‌ای به مرداب داده است. مرداب هسل مقصد بسیاری از تورهای گردشگریست که در تمام فصول سال گردشگران زیادی را به اینجا می‌آورند اما کمترین بازدید از مرداب در فصل زمستان و از اویل دی ماه تا اواسط اسفند است. در این ایام سرمای هوا و بارندگی زیاد است و بازدید از منطقه را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

از کجا بریم مرداب هسل بهتره؟

برای رفتن به مرداب هسل می‌بایست راهی جاده چالوس شوید اگر از سمت تهران حرکت می‌کنید تقریبا تا انتهای جاده برانید تا به ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چالوس و ۱۵ کیلومتری مرزن آباد برسید. بعد از پلیس راه، در سمت چپ تان وارد اولین فرعی خاکی شوید که جاده‌ای جنگلی است و به روستای سینوا می رسد. این مسیر تابلویی ندارد و فقط باید حواستان به پلیس راه باشد. در این مسیر بعد از عبور از پل رودخانه، یعنی مسافتی حدودا 300 متری به یک دوراهی می رسید که برای رسیدن به مرداب باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید.  بعد از طی مسافتی کوتاه، به یک منطقه جنگلی به نام «بانی» می رسید. باید خودرو را همین جا پارک کنید و پیاده به سمت مرداب راه بیفتید.  مسیر پاکوب منتهی به مرداب مشخص است، اگر با راهنما همراه نیستید، سوال‌های‌تان را از محیط بانان ایستگاه محیط بانی که در همین محدوده قرار دارند، بپرسید. در این ایستگاه سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی نیز وجود دارد. اگر ماشین مناسب داشته باشید می‌توانید تا نزدیکی مرداب هم بروید. مسیر پیاده روی دارای شیبی ملایم است و بدون مشکل می‌توان از آن عبور کرد البته در طی مسیر جنگلی نیسان‌های محلی نیز وجود دارند که گردشگران را به سمت مرداب می‌برند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

شب کجا بمونیم؟

اگر قصد شب مانی در جنگل را دارید می‌توانید در فاصله‌ای مناسب از دریاچه اقدام به برپایی کمپ کنید در این حالت بهتر است گروهی سفر کنید و وسایل مورد نیاز مانند چادر، کیسه خواب، چراغ قوه، چاقو، آب آشامیدنی، هیزم خشک برای برپایی آتش و ... به همراه داشته باشید. جنگل‌های این منطقه فاقد حیوانات درنده‌ می‌باشد و به راحتی می‌توانید شب را در کنار دریاچه بگذرانید. اما بهترین گزینه برای اقامت در اینجا استفاده از خانه‌های محلی ست که در روستاهای مرزن آباد و طلاجو توسط افراد محلی اجاره داده می‌شوند.

چی لازمه با خودمون ببریم؟

برای بازدید از هسل نیم الی یک روز زمان نیاز خواهید داشت بهتر است شرایط جوی منطقه را قبل از سفر بررسی کنید و از میزان بارندگی در منطقه مطلع شوید اما توجه داشته باشید شرایط جوی این منطقه بسیار متفاوت است به طوری که ممکن است در حوالی مرزن آباد شما با آفتاب روبه رو باشید و یکدفعه هوا ابری بشود و باران غافلگیرتان کند، بنابراین بارانی، لباس و کفش مناسب مثل بوت همراهتان باشد که در گل گیر نکنید. خرید خود را در مرزن آباد، انجام دهید. مخصوصا آب آشامیدنی، چون در طول مسیر پس از مرزن آباد مغازه یا دکانی برای خرید نیست. در نزدیکی مرداب سرویس بهداشتی در دسترس نیست و در صورت نیاز می‌بایست از سرویس بهداشتی ایستگاه محیط بانی منطقه استفاده کنید. از مسیر پارک خودرو تا مرداب حدودا ۴۵ دقیقه مسیر پیاده روی در پیش خواهید داشت که در دل جنگل بوده و اگر با جنگل آشنایی ندارید می‌بایست از افراد محلی و آشنا به مسیر کمک بگیرید البته مسیر پاکوب رسیدن به مرداب مشخص است اما مراقب باشید که مسیر را گم نکنید. سعی کنید وسایل زیادی با خود همراه نیاورید تا بیشترین لذت را از تماشای جنگل و محیط اطراف داشته باشید. نوشیدن یک فنجان قهوه داغ در آرامش وصف نشدنی اطراف مرداب و ثبت این خاطرات ارزشمند می‌تواند بسیار جذاب باشد.

مرداب هسل جایی ست که ارزش دیدن را خواهد داشت و جاذبه‌ای متفاوت از جنگل‌های شمال کشور است. حتی اگر قبلا به اینجا آمده باشید جا دارد که بارها و بارها و در فصول مختلف باز هم به اینجا بیایید. در پایان امیدواریم که با سفر به این جاذبه گردشگری کشور عزیزمان روزی خوش برای خود و دوستانتان بسازید. بسیار خوش حال خواهیم شد که با به اشتراک گذاشتن خاطرات و تجربیات خود از گردشگردی در این منطقه از طریق لینکی که در انتهای همین مطلب قرار دارد تیم سفربام را در معرفی هرچه بهتر و کامل‌تر این جاذبه گردشگری یاری کنید تا سایر گردشگران نیز بتوانند با استفاده از تجربیات شما بهترین تجربه گردشگری از منطقه را داشته باشند.

جدیدترین مطالب
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران

اجاره ویلا در مازندران