منو
ثبت رایگان آگهی
www.safarbam.com www.safarbam.com

جنگل اَبر

جنگل ابر با وسعتی نزدیک به 35 هزار هکتار یکی از زیباترین و خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود که خود امتداد جنگل‌های سرسبز شمال کشور محسوب می‌شود. این جنگل در منطقه البرز مرکزی و در شهرستان شاهرود، بخش بسطام و دهستان خرقان واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و گلستان است. به دلیل موقعیت خاص این منطقه و تلاقی دو ناحیه کم فشار(دشت گرگان) و پرفشار(منطقه ابر)  در این جنگل، گویی آسمان به زمین نزدیک شده است و اگر خوش شانس باشید آسمان را زیر پای خود خواهید دید.

جنگل ابر دارای گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، آبشارها و چشمه سارهای زیادی است. از جمله حیواناتی که در این جنگل دیده شده‌اند می‌توان به خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول اشاره کرد. جنگل ابر، دو آبشار معروف به نام‌های شرشر و آلوچال دارد. رسیدن به اولی مخصوص کوهنوردان حرفه‌ایست، ولی با حدود ۶۴ کیلومتر پیاده روی در دل جنگل میتوان به دومی رسید. آلوچال از دو آبشار تشکیل شده که روی هم می‌ریزند و ۲۵ متر ارتفاع دارد. راه رسیدن به آلوچال از منطقه‌ای تماشایی به اسم دالان بهشت می‌گذرد. در حاشیه شمال غرب روستای ابر، جاده‌ای خاکیست که در انتها به روستای شیرین آباد می‌رسد و با در پیش گرفتن ادامه مسیر، کوه رستم پیش رویتان است. در کنار این کوه مسیری پایکوبی شده وجود دارد. در این راه به حرکتتان ادامه بدهید تا به دالان بهشت برسید. در ادامه مسیر به یک فرعی می‌رسید.  آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است. جنگل ابر به عنوان صد و چهاردهمین اثر طبیعی ایران در سال 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگی در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

در جنگل اَبر چه می‌بینیم؟

زیباترین چیزی که شما را به جنگل ابر می‌کشاند رویای راه رفتن روی ابرهاست. زمانی که در دل جنگل قدم می‌زنید ابرها بصورت مه شدید خود را نشان می‌دهند برای اینکه ابرها را زیر پای خود ببینید می‌بایست به نقاط مرتفع و پرتگاه‌ها نزدیک شود در این حالت اگر زمان مناسب باشد شما انتهای دره را نخواهید دید و اقیانوسی از ابر جلوی چشمان شما خواهد بود. جنگل ابر در تمامی ایام سال ابر ندارد بیشترین زمان تشکیل ابر بهار و تابستان است.

اگر با راهنما به جنگل می‌روید دیدن آبشار شرشر و آلوچان را از دست نخواهید داد. درختانی چون بلوط، ممرز افرا ، شیردار ، توسکا ، آزاد داغداغان و گیاهان مرتعی مانند چوبک ، اسپرس ، دم روباهی ، آویشن و شبدر  را میتوان در این جنگل مشاهده کرد .جنگل ابر زیبای‌های منحصر به فردی دارد و برای عکسای حتما صحنه‌های باورنکردی را خواهید دید.

کی بریم جنگل اَبر بهتره؟

جنگل ابر در همه ایام سال دیدنی‌ست و از تنوع و زیبایی خارق‌العاده‌ای برخوردار است. اما بهترین زمان بازدید از منطقه نیمه اول سال تا اواخر مهرماه می‌باشد. اگر قصد رفتن به منطقه را در خارج از این ایام دارید پیشنهاد می‌کنیم که با تورهای یک روزه، دو روزه یا چهار روزه که شما را به جنگل ابر می‌برند همراه شوید. ابرها در جنگل ابر از هنگام عصر که هوا سردتر می‌شود شروع به پایین آمدن می‌کنند و سطح جنگل را فرا می گیرند. بنابراین از صبح زود گشت و گذار خود را شروع کنید و اگر خانوادگی سفر می‌کنید و یا قصد شب ماندن را ندارید تا هوا کاملا تاریک نشده است از محیط ابری خارج شوید. در ایامی که گردشگران کمتر می‌شوند برخی از امکانات منطقه نیز کم می‌شود. اگر خانوادگی قصد رفتن دارید می‌توانید شرایط را از یگان محیط بانی که در ورودی مسیر منتهی به جنگل مستقر هستند جویا شوید.

چی لازمه با خودمون ببریم؟

بستگی به نوع  سفر خود سعی کنید خوراکی و تنقلات را از شاهرود یا بسطلام تهیه کنید، اگر قصد دارید کباب درست کنید هیزم یا زغال فراموش نشه چون تو جنگل ابر چوبی که خشک باشه و بسوزه گیر نمیاد! آب آشامیدنی هم تهیه کنید. به نظر من یه فنجان چایی در آرامش طبیعت منطقه وقتی که ابرها دارن زیر پاهات راه میرن فوق العادس.

چراغ مه شکن و برف پاک کن خودرو را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاص کنید. اگر شب را در جنگل می‌مانید آتش روشن کنید (که البته بدلیل رطوبت شدید هوا کار سختی‌ست!). برخی از حیوانات وحشی مثل خرس در این جنگل دیده شده است. وسعت جنگل بسیار زیاد است و این حیوانات ارزشمند تنها دیده شده‌اند و تعداد برخی از گونه‌ها متاسفانه رو به انقراض است مراقب باشید که بوی خون و یا غذاهای گوشتی همواره می‌تواند حیوانات وحشی را بسوی شما بکشاند. جی پی اس تلفن همراه خود را فراموش کنید زیرا موبایل در اینجا آنتن نمی‌دهد یا بسیار ضعیف خواهد بود.

مثل همیشه در هر جنگل نوردی وقتی که به دل طبیعت می‌رویم یادمون باشه که اونجا شهرداری زباله هارو جمع نمیکنه! پس یادمون باشه به هیچ وجه حتی یه دونه زباله غیر تجدید پذیر از خودمون بجا نزاریم و تا جایی که برامون مقدوره زباله‌هایی که در منطقه هست رو هم جمع آوری بکنیم.

از کجا بریم بهتره؟

به سبب تنوع آب و هوایی شاهرود به قاره کوچک معروف است و اگر قصد سفر به شاهرود را دارید بهتر است چند روزی در این شهرستان بمانید و طبیعت گردی کنید. برای دسترسی به جنگل ابر می‌بایست 18 کیلومتر در جاده شاهرود-آزادشهر برانید پس از عبور از پلیس راه  20 کیلومتر دیگر برانید تا به تابلوی جنگل ابر برسید، سپس دور برگردان را دور بزنید و از جاده اصلی خارج شوید. بعد از تقریبا 18 کیلومتر روستای ابر را خواهید دید از روستا تا جنگل 12 کیلومتر سخت! در پیش دارید.

تابلوها و دیوار نوشته‌ها در روستای ابر شما را به جاده جنگل ابر هدایت خواهد کرد. در ابتدای مسیر دسترسی به جنگل، کیوسک نگهبانی جنگل‌بانی منطقه قرار دارد که احتمالا مبلغی را باید به عنوان ورودی برپردازید. حال 12 کیلومتر جاده خاکی در پیش دارید که متاسفانه سال‌هاست که آسفالت نشده است و تنها در ایام پر رفت و آمد سال اقدام به مرمت سطحی آن می‌شود. عبور از قسمت‌هایی از این جاده برای اتومبیل‌های سواری با دیفرانسیل ضعیف و یا خودروهایی که ارتفاع آن‌ها پایین آورده شده باشد مخصوصا اگر پنج سرنشین نیز داشته باشد می‌تواند بسیار مشکل باشد. سفربام آرزومند است که با آسفالت شدن این مسیر در آینده نزدیک شاهد ایجاد سیل گردشگران به این منطقه خارق العاده باشیم.

چجوری بریم بهتره؟

بازدید از جنگل ابر را می‌توان به دو صورت در نظر گرفت. اگر میخواهید با خودروی خود و بصورت خانوادگی از این جنگل دیدن کنید و در دل طبیعت بساط کبابی به راه بیاندازید بهترین مکان را انتخاب کرده‌اید. خوشبختانه در ابتدای جنگل کیوسک حلال احمر و امداد و نجات، سرویس بهداشتی و برخی از امکانات مورد نیاز تدارک دیده شده است. از این قسمت به بعد توسط علایم کمکی نصب شده در مسیر کمی وارد جنگل می‌شود و خودروی خود را پارک می‌کنید. کمی پیاده روی کنید تا دره‌ای را جلوی پای خود ببینید سپس ابرها که زیر پای شما هستند! ابتدا یک نفس عمیق بکشید و از این همه زیبایی به وجد بیایید ساعت‌ها می‌توان نشست و نظاره کرد. در همین جا می‌توانید بساط پیک نیک را نیز برپا کنید.

جنگل ابر بسیار وسیع است و شاید قسمت‌هایی که هنوز کشف نشده‌اند! برای یک جنگل نوردی واقعی می‌بایست با خودروهای مناسب و بصورت کمپ به دل جنگل بزنید. همچنین تورهای زیادی شما را به جنگل ابر می‌رسانند و هر کدام ممکن است برنامه‌ای متفاوت داشته باشد و شما را با بخشی از جنگل آشنا کنند. اگر به دل جنگل می‌زنید حتما افراد آشنا به مسیر و افراد باتجربه را همراه خود داشته باشید، قطب نما و دستگاه جی پی اس نیز می‌تواند بسیار مفید باشند. در ابتدای ورود به جنگل آنتن موبایل بسیار ضعیف می‌شود و باید با موبایل خود خداحافطی کنید.

ابرها در جنگل ابر دائما درحال چرخیدن هستند مراقب باشید که اگر قسط ماندن شبانه در جنگل را ندارید بهتر است تا هوا کاملا تاریک نشده از جنگل خارج شوید. ممکن است در جایی که هوا کاملا صاف است در ساعت دیگر کاملا مه آلود شود بطوری که شعاع دید کمتر دو متر می‌شود. همچنین در مواقع بارندگی به دلیل نامناسب بودن جاده دسترسی از رفتن به جنگل خودداری کنید.

شب کجا بمونیم؟

در شاهرود نگران این که شب کجا بمانیم نباشید. شاهرود شهری توریستی است و در قسمت‌های مختلف شهر می‌توانید هتل‌ها، مهمانپذیرها، سویت‌ها و اقامتگاه‌های بوم گردی با قیمت‌ها و کیفیت‌های متفاوتی را بیابید. همچنین اگر تمایل دارید شب را در جایی با امکانات مناسب و نزدیک به جنگل بگذرانید و صبح زود عازم جنگل شوید می‌توانید از اقامتگاه‌های بوم گردی که در روستای ابر وجود دارند استفاده کنید.

اجاره ویلا در سمنان