منو
ثبت رایگان آگهی
www.safarbam.com www.safarbam.com

دریاچه ارواح

دریاچه ی ممرز یا ملا کلا که به دریاچه ارواح شهرت یافته است در دل جنگل‌های زیبای مازندران و در شهرستان نوشهر قرار دارد. دلیل اصلی نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه ارواح ظاهر متمایز و مرموز آن است. ظاهر این دریاچه به گونه‌ای است که در ابتدا فکر می‌کنید درختان این دریاچه به صورت برعکس رشد کرده‌اند و ریشه هایشان به سمت بیرون در آمده است.  آیا تا به حال اسم درختان مرده را شنیده اید؟ اگر فکر می‌کنید این اصطلاح یکی از دیالوگ‌های سری فیلم‌های هری پاتر است، سخت در اشتباهید، زیرا درختان مرده بازماندگانی از تنه درختانی هستند که درست در میان آب این دریاچه قرار دارند و به درختان مرده مشهور شده‌اند. وجود همین درختان مرده به همراه فضای بکر جنگل و درختان سر به فلک کشیده اطراف آن و صدای انواع حیوانات وحشی و پرندگان مختلف ظاهری خاص و وهم آلود به این دریاچه داده است . فضای بکر و ساکت این دریاچه ی زیبا در اکثر روزهای سال مه گرفته است که با صدای حیوانات وحشی، حشرات و پرندگان مختلف ادغام می‌شود و بر ترس شما می‌افزاید!

طول دریاچه ارواح 700 متر و عرض آن 300 متر است. این دریاچه زیبا که قدمت آن به دوران کرتاسه میانی تا کواترنری می‌رسد و در روستای ملاکلاه نوشهر  واقع شده است، در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مردمی که امروز در منطقه زندگی می‌کنند اثری از ارواح ندیده‌اند اما معتقدند ساکنین گذشته حتما اطلاعاتی داشته‌اند که این نام را برگزیدند. پیشنهاد میکنیم اگر می‌خواهید از رمز و راز این دریاچه پرده بردارید وسایل سفر را بردارید و عازم دریاچه ارواح شوید.

در دریاچه ارواح چه می‌بینیم؟

بازدید از دریاچه ارواح یک تجربه فراموش نشدنی‌ست. زدن به دل جنگل‌های انبوه به همراه یک عامل ترس می‌تواند تجربه‌ای خاص برای شما باشد. طبیعت این دریاچه عجیب آن قدر زیبا و محسور کننده است که  می‌تواند مکانی مناسب برای عکاسی نیز محسوب شود. گشت و گذار با آفرود و عبور از موانع طبیعی در جاده جنگلی از دیگر لذت‌های رفتن به دریاچه ارواح است.

کی بریم دریاچه ارواح بهتره؟

دریاچه ممرز یا دریاچه ارواح در هر فصل زیبای خاص خود را دارد اما بدلیل خاکی  و جنگلی بودن مسیر دسترسی از انتهای روستای چلندر تا دریاچه، توصیه می‌شود که در فصل‌های پاییز و زمستان بدون تجهیزات کامل از سفر به این دریاچه خودداری کنید. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح بهار و تابستان است بهتر است قبل از سفر میزان بارندگی در منطقه را چک کنید تا خدایی ناکرده خودروی شما در گل و لای گیر نکند. همچنین در شرایط نامساعد منطقه محیط بانی مجوز ورود به هر نوع خودرویی را نخواهد داد.

چی لازمه با خودمون ببریم دریاچه ارواح؟

بهتر است تمام وسایلی که فکر می‌کنید ضروری هستند را بردارید و با چند خودرو راهی منطقه هستید و حتما طناب برای یدک کشی به همراه داشته باشید. در ایجاد کمپ اطراف دریاچه از وجود حیوانات وحشی منطقه غافل نشوید که ممکن است با بوی غذاهای گوشتی به سوی شما جذب شوند. حتما به این نکته توجه کنید که به هیچ عنوان زباله‌های غیر بازیافت شونده توسط طبیعت را در جنگل رها نکنید و تا جایی که می‌توانید علاوه بر زباله‌های خود اقدام به جمع آوری زباله‌های که توسط افراد کم فرهنگ در منطقه رها شده‌اند نیز کنید تا از نابودی مکان‌های زیبای کشورمان جلوگیری شود.  

برای سفر به دریاچه بهتر است یک کمپ از دوستان علاقه‌مند به طبیعت گردی تشکیل دهید و با حداقل دو خودرو راهی منطقه شوید همچنین همراه شدن با تورهایی که بازدید از دریاچه ارواح را در برنامه‌های خود دارند نیز یکی از راه‌های دیگری است که از طرف ما توصیه می‌شود. سعی کنید کسانی را همراه خود داشته باشید که به مسیر جاده جنگلی و محیط منطقه آشنا باشند و از سالم و قابل استفاده بودن جی پی اس تلفن همراه خود اطمینان حاصل کنید.

از کجا بریم دریاچه ارواح بهتره؟

برای دسترسی به دریاچه ی ارواح باید از مسیر نور به نوشهر بروید سپس در کیلومتر 12 آن وارد جاده ونوش شده و پس از گذراندن این جاده وارد جاده‌ی فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شوید. سپس با عبور از روستا، به محیط بانی منطقه می رسید که در آنجا باید برای ورود به منطقه با  مقمامات محلی همانگ کرده و اقدامات اداری لازم را انجام دهید. پس از آن که از محیط بانی گذر کردید، جاده‌ی شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دهید تا به تابلوی دشت و بند ممرز برسید سپس وارد جاده ی فرعی شوید. این جاده ‏فرعی شما را به دریاچه ممرز یا همان دریاچه ارواح می رساند. از محیط بانی به بعد جاده جنگلی می‌شود و بهتر است که با خودرو آفرود به این دریاچه سفر کنید و تا پای دریاچه با خودروی خود برانید. در سفر به این دریاچه از یاد نبرید که این جاده، جاده‌ای فرعی است و امکان مواجهه با حیوانات وحشی در آن وجود دارد بنابراین احتیاط لازم را داشته باشید.

شب کجا بمونیم؟

شما می‌توانید با اجاره خانه روستایی و یا اجاره ویلا در نوشهر شب را در حوالی منطقه اقامت کنید و با طلوع خورشید به دیدن هرچه بهتر جاذبه‌های گردشگری منطقه بپردازید. همچنین برای اقامت در جنگل و ایجاد کمپ در این منطقه می‌بایست از محیط بانی کسب اجازه کنید و مراقب حیوانات وحشی منطقه که ممکن است به سمت چادر شما بیایند نیز باشید. در پایان امیدواریم با سفر به این منطقه از دریاچه ارواح دیدن کنید و روزی خاطره انگیز برای خود بسازید.

 

اجاره ویلا در مازندران