منو
www.safarbam.com www.safarbam.com
جستجوهای دیگر
اجاره ویلا لب دریا
اجاره ویلا استخردار
اجاره ویلا با میز بیلیارد
اجاره ویلا در رامسر
اجاره ویلا در انزلی
اجاره ویلا در لاهیجان
اجاره ویلا در نمک آبرود
اجاره ویلا در رشت
اجاره ویلا در محمودآباد
اجاره ویلا در کلاردشت
اجاره ویلا در فیلبند
اجاره ویلا چالوس
اجاره ویلا در جواهرده
اجاره ویلا در ساحل گیسوم
اجاره ویلا در زیباکنار
اجاره ویلا اطراف تهران
اجاره ویلا کردان
اجاره ویلا کیش
اجاره ویلا لواسان
اجاره ویلا فشم
اجاره ویلا میگون
اجاره ویلا لوکس
اجاره ویلا لب دریا
اجاره روزانه ویلا
اقامتگاه بوم گردی
اجاره ویلا شمشک
اجاره ویلا چادگان
اجاره سوئیت اصفهان
اجاره سوئیت در چابهار
اجاره سوئیت در یزد
اجاره سوئیت در مشهد
اجاره سوئیت در شمال
اجاره سوئیت در قم

دریاچه ارواح

دریاچه ی مَمرَز یا ملا کلا که به دریاچه ارواح نیز شهرت یافته است در استان مازندران و در دل جنگل‌های انبوه پهن برگ شهرستان نوشهر قرار دارد. دلیل اصلی نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه ارواح ظاهر متمایز و مرموز آن است. ظاهر این دریاچه به گونه‌ای است که در ابتدا فکر می‌کنید درختان این دریاچه به صورت برعکس رشد کرده‌اند و ریشه هایشان به سمت بیرون در آمده است.  آیا تا به حال اسم درختان مرده را شنیده‌اید؟ اگر فکر می‌کنید این اصطلاح یکی از دیالوگ‌های سری فیلم‌های هری پاتر است، سخت در اشتباهید، زیرا درختان مرده بازماندگانی از تنه درختانی هستند که دُرست در میان آب این دریاچه قرار دارند و به درختان مرده مشهور شده‌اند. وجود همین درختان مرده به همراه فضای بکر جنگل و درختان سر به فلک کشیده اطراف آن و صدای انواع حیوانات وحشی و پرندگان مختلف، ظاهری خاص و وهم آلود به این دریاچه داده است. فضای بکر و ساکت این دریاچه ی زیبا در اکثر روزهای سال مه گرفته است که با صدای حیوانات وحشی، حشرات و پرندگان مختلف ادغام می‌شود و بر ترس شما می‌افزاید!

طول دریاچه ارواح 700 متر و عرض آن 300 متر است. این دریاچه زیبا که قدمت آن به دوران کرتاسه میانی تا کواترنری می‌رسد در روستای ملاکلاه نوشهر واقع شده و در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. مردمی که امروز در اینجا زندگی می‌کنند اثری از ارواح ندیده‌اند اما معتقدند ساکنین گذشته حتما اطلاعاتی داشته‌اند که این نام را برگزیده‌اند. پیشنهاد میکنیم اگر می‌خواهید از رمز و راز این دریاچه پرده بردارید وسایل سفر را بردارید و عازم دریاچه ارواح شوید.

در دریاچه ارواح چه می‌بینیم؟

بازدید از دریاچه ارواح یک تجربه فراموش نشدنی‌ست. زدن به دل جنگل‌های انبوه به همراه یک عامل ترس می‌تواند تجربه‌ای خاص برای شما باشد. اما آنچه که در اولین نگاه به دریاچه مَمرَز، توجه شما را به خود جلب می کند وجود درختان مرده است. فضای بکر اطراف دریاچه، صدای انواع حیوانات وحشی در کنار درختان مرده که در هر لحظه به گوش می‌رسد با هوای اغلب مه آلود منطقه در هم می‌آمیزد و هر لحظه بر وهم فضا می‌افزاید که خود یکی از شگفتی‌های این دریاچه به شمار می رود. طبیعت این دریاچه عجیب بسیار زیبا و محسور کننده است و می‌تواند مکانی مناسب برای عکاسی نیز محسوب شود. گشت و گذار با آفرود و عبور از موانع طبیعی در جاده جنگلی از دیگر لذت‌های رفتن به دریاچه ارواح است.

کی بریم دریاچه ارواح بهتره؟

دریاچه مَمرَز یا دریاچه ارواح در هر فصل زیبای خاص خود را دارد اما بدلیل خاکی  و جنگلی بودن مسیر دسترسی از انتهای روستای چلندر تا دریاچه، توصیه می‌شود که در اواخر پاییز و فصل زمستان بدون تجهیزات کامل از سفر به این دریاچه خودداری کنید. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح اواسط بهار و تا اواسط پاییز است. بهتر است قبل از سفر میزان بارندگی در منطقه را چک کنید تا خدایی ناکرده خودروی شما در گل و لای گیر نکند. همچنین در شرایط نامساعد منطقه محیط بانی مجوز ورود به هر نوع خودرویی را نخواهد داد.

چی لازمه با خودمون ببریم دریاچه ارواح؟

بهتر است تمام وسایلی که فکر می‌کنید ضروری هستند را بردارید اقلام خوراکی را از شهرستان نوشهر تهیه کنید و راهی دریاچه ارواح شوید! از سالم بودن برف پاک کن خودرو اطمینان حاصل کنید. در شریط مساعد جوی می‌توانید با هر نوع خودرو تا پای دریاچه برانید اما در شرایط بارندگی وضعیت جاده جنگلی مساعد نخواهد بود و بهتر است با دو خودرو و بصورت گروهی راهی دریاچه ارواح شوید و حتما طناب برای یدک کشی به همراه داشته باشید. در ایجاد کمپ اطراف دریاچه از وجود حیوانات وحشی منطقه غافل نشوید که ممکن است با بوی غذاهای گوشتی به سوی شما جذب شوند. حتما به این نکته توجه کنید که به هیچ عنوان زباله‌های غیر بازیافت شونده را در جنگل رها نکنید و تا جایی که می‌توانید علاوه بر زباله‌های خود اقدام به جمع آوری زباله‌هایی که توسط افراد کم فرهنگ در منطقه رها شده‌اند نیز نمایید تا از نابودی مکان‌های زیبای کشورمان جلوگیری شود.  

برای سفر به دریاچه بهتر است یک کمپ از دوستان علاقه‌مند به طبیعت گردی تشکیل دهید و با چند خودرو راهی منطقه شوید همچنین همراه شدن با تورهایی که بازدید از دریاچه ارواح را در برنامه‌های خود دارند نیز یکی دیگر از راه‌هایی است که از طرف ما توصیه می‌شود. سعی کنید کسانی را همراه خود داشته باشید که به مسیر جاده جنگلی و محیط منطقه آشنا باشند. قبل از ورود به جاده جنگلی شرایط را از ایستگاه میحط بانی مستقر  در منطقه جویا شوید و از سالم و قابل استفاده بودن جی پی اس تلفن همراه خود اطمینان حاصل کنید.

از کجا بریم دریاچه ارواح بهتره؟

برای دسترسی به دریاچه ی ارواح باید از مسیر نور به نوشهر بروید سپس در کیلومتر 12 آن وارد جاده ونوش شده و پس از گذراندن این جاده وارد جاده‌ی فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شوید. سپس با عبور از روستا، به محیط بانی منطقه می رسید که در آنجا باید برای ورود به منطقه با  مقامات محلی همانگ کرده و اقدامات اداری لازم را انجام دهید. پس از آن که از محیط بانی گذر کردید، جاده‌ی شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دهید تا به تابلوی دشت و بند ممرز برسید سپس وارد جاده ی فرعی شوید. این جاده ‏فرعی شما را به دریاچه َمرَز یا دریاچه ارواح می‌رساند. از محیط بانی به بعد جاده جنگلی می‌شود و بهتر است که با خودرو آفرود به این دریاچه سفر کنید و تا پای دریاچه با خودروی خود برانید. در سفر به این دریاچه از یاد نبرید که این جاده، جاده‌ای جنگلی است و امکان مواجهه با حیوانات وحشی در آن وجود دارد بنابراین احتیاط لازم را داشته باشید.

شب کجا بمونیم؟

در سفر به دریاچه َمرَز برای اقامت می توانید با اجاره خانه روستایی و یا اجاره ویلا در نوشهر شب را در حوالی منطقه اقامت کنید و با طلوع خورشید به دیدن هرچه بهتر جاذبه‌های گردشگری منطقه بپردازید. همچنین می‌توانید کمپی را برپا کنید و تجربه‌ای متفاوت از اقامت را برای خود رقم بزنید که می‌بایست ابتدا از محیط بانی کسب اجازه کنید.

 در پایان امیدواریم با سفر به دریاچه ارواح روزی خاطره انگیز و متفاوت برای خود و همراهانتان بسازید و با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در سایت سفربام ما را در هر چه بهتر معرفی کردن دریاچه ارواح یاری نمایید.

متنوع ترین مطالب
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
کسب درآمد میلیونی در خانه!
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی

اجاره ویلا در مازندران