منو
www.safarbam.com www.safarbam.com

جاذبه های گردشگریاستان مازندران

استان مازندران

استان مازندران به مرکزیت شهر ساری، با وسعتی حدود 23.799 کیلومتر مربّع در شمال ایران واقع شده است. جمعیت استان مازندران براساس سرشماری که در سال 1395 توسط مرکز آمار ایران انجام شد بالغ بر 3.283.582 نفر می‌باشد که از این تعداد 1.897.238 نفر در مناطق شهری و 1.386.337 نفر در مناطق روستایی ساکن هستند. این استان از شرق با استان گلستان ، از غرب با استان گیلان ، از جنوب با استان تهران و از جنوب غربی با استان قزوین و البرز و از شمال به دریای خزر محدود شده ‌است. مازندران، یکی از استان‌های همیشه سرسبز و چشم‌نواز شمال ایران است که با طبیعت بی‌نظیر و آب‌وهوای معتدل، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی بی‌شماری را در خود جای ‌داده است. این استان که در بخش طبیعت‌گردی، قطب گردشگری کشور است، هرساله پذیرای نزدیک به دوازده میلیون گردشگر داخلی و ده‌ها هزار توریست خارجی است.
شهرستان های این استان عبارتند از : ساری، بابل، آمل، قائم‌شهر، بهشهر، چالوس، نکا، بابلسر، تنکابن، نوشهر، فریدون کنار، رامسر، جویبار، محمودآباد، نور، گلوگاه، سوادکوه، عباس آباد، کلاردشت، میاندورود، خمیر، سیمرغ، سلمان شهر(متل قو)
برخی از مهم ترین مکان های دیدنی ، توریستی و تفریحی، سیاحتی و زیارتی این استان عبارتند از: دریاچه الندان، دریاچه چورت، باداب سورت، عمارت فاضلی ها، روستای فیلبند، مرداب هسل، دریاچه ولشت، روستای سینوا، شهرک دریاکنار، روستای ازباران، دریاچه ارواح، دریاچه آویدر، پارک جنگلی سیسنگان، جواهرده، تله کابین رامسر، و...
برخی از غذاهای سنتی، شیرینی های بومی و صنایع دستی این استان عبارتند از:

اجاره ویلا در مازندران