www.safarbam.com www.safarbam.com

چشمه علی دامغان

چشمه علی دامغان یکی از زیباترین و مهم‌ترین آثار تاریخی استان سمنان و شهر دامغان محسوب می‌شود. دامغان(ده مغان یا صد دروازه) شهری کهن و تاریخی‌ست و دارای آثار تاریخی متعددی نیز می‌باشد. عمارت چشمه علی در دوران قاجاریه و به دستور فتحعلی‌شاه قاجار ساخته شد و قدمت آن تقریبا به سه قرن پیش می‌رسد البته قدمت کل مجموعه را به دوران قبل از قاجار(صفویه) نسبت می‌دهند. فتحعلی‌شاه که خود متولد دامغان بود علاقه زیادی به این خطه داشت وی پس از رسیدن به سلطنت چندین بار به دامغان سفر کرد و در جریان یکی از این سفرها و زمانی که برای جلوگیری از پیشرفت‌های نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد به سمت خراسان می‌رفت، در این مکان توقف کرد و همان زمان دستور داد که این عمارت را در آنجا بنا کنند.

مجموعه چشمه علی (علی بولاغ یا پنجاه چشمه) از دو بخش قراول خانه (پادگان) و سازه درون آب (عمارت شاهی) تشکیل شده است. قراولخانه بنایی خشتی دارد و معماری آن به سبک معماری دوران صفویه است این بنا بعدها به دستور آغامحمدخان قاجار ساخته شد اما سازه درون آب عمارتی است که در زمان فتحعلی شاه ساخته شده است (از جنس ساروج) که دقیقا در وسط حوضچه آب قرار دارد. این بنا محل استراحت و اقامت پادشاهان و قراولخانه محل نگهداری اسلحه ها، ارابه ها و اسب های سلطنتی و محل استراحت قراول ها (نگهبانان) بوده است که در سمت دیگر و قسمت انتهایی دریاچه قرار دارد.

چشمه علی در سال 86 بعنوان منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری تعیین شد و در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. در ادامه برای شناخت بیشتر چشمه علی با ما همراه باشید...

در چشمه علی چه می‌بینیم؟

چشمه علی مکانی زیبا و دارای آب و هوایی خنک است. اما آنچه در اولین نگاه توجه شما را به خود جلب می‌کند بناهای تاریخی و عمارت چشمه علی‌ست که در وسط آب خود نمایی می‌کند. در کنار چشمه چندین درخت چنار کهنسال و قطور را خواهید دید که شاید قرن‌ها از عمر آن‌ها می‌گذرد. روی ریشه و شاخه‌های این درختان پارچه‌هایی را مشاهده خواهید کرد که ریشه در عقاید مذهبی مردم منطقه دارد. مردم بنا بر روایتی جوشش آب چشمه را حاصل کوبیدن سم اسب حضرت علی(دلدل) به زمین می‌دانند و به همین دلیل به ریشه‌های درخت چنار کهنسالی که در کنار چشمه‌ی اصلی قرار گرفته دخیل می‌بندند و طلب حاجت می‌کنند.

در اطراف چشمه علی باغات و کوه‎های زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می‌شود. انواع درختان میوه مثل زردآلو، سیب، گوجه سبز و ... در اینجا وجود دارد. در اینجا خنکی هوا به همراه صدای خروشان رودخانه و زلالی آب درهم می‌آمیزد و مکانی مناسب برای دقایقی استراحت را فراهم می‌آورد. عکاسی، بازی کردن، برپایی آتش و پیک نیک از جمله کارهایست که در چشمه علی می‌توان انجام داد.

کی بریم چشمه علی بهتره؟

دامغان شهری تقریبا کویری محسوب می‌شود و دارای شب‌های خنک‌تری‌ست. از خصوصیات بارز آب و هوایی در شهر دامغان ورزش بادهای یک‌روزه و سه روزه است که از نواحی شمالی کشور و منطقه گرگان نشئت ‌می‌گیرند. این ویژگی باعث شده است زمستان‌ها در دامغان سرد و تابستان‌ها خنک باشد. بهترین زمان برای بازدید از چشمه علی دامغان فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز است اما به دلیل دسترسی مناسب و امکانات کافی خصوصا در اواخر هفته چشمه علی همواره شاهد حضور تعدادی از گردشگران می‌باشد.

چطوری بریم چشمه علی بهتره؟

اگر قصد ماندن چندین ساعته و برگزاری پیک نیک را دارید بهتر است وسایل و اقلام مورد نیاز خود را از دامغان تهیه کنید. آب چشمه علی بسیار زلال و تمیز بود و قابل شرب(البته به اعتقاد اهالی بومی شفابخش نیز هست) است بطوری که بسیاری از اهالی بومی برای بردن آب به چشمه علی می‌آیند. دور تا دور چشمه علی دیوار کشی شده است و برای ورود خودرو به مجموعه می‌بایست ابتدا مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنید. همچنین فضای بیرون مجموعه نیز دارای مکان‌های زیبای بسیاری‌ست و بسیاری از گردشگران برای صرف ناهار و برگزاری پیک نیک در خارج از مجموعه مستقر می‌شوند. فضای مناسب، غرفه عرضه محصولات غذایی، سرویس بهداشتی و امکانات اقامتی مناسبی نیز در مجموعه وجود دارد که می توانید از آن‌ها استفاده کنید. پس بی معطلی باک خودرو را پُر کنید و عازم چشمه علی دامغان شوید!

از کجا بریم چشمه علی بهتره؟

چشمه علی در ۳۲ کیلومتری شمال غربی دامغان و در مسیر دامغان ـ کیاسر ـ ساری قرار گرفته است. تمام مسیر دسترسی آسفالته و مناسب می‌باشد، شیب مسیر ملایم اما در بعضی نقاط دارای پیچ‌های خطرناک است که می‌بایست مراقب این پیچ‌ها باشید.

شب کجا بمونیم؟

به سبب اماکن تاریخی و گردشگری و همچنین قرار گرفتن در مسیر مشهد مقدس، دامغان شهری توریست پذیر محسوب می‌شود و دارای چندین مکان اقامتی‌ست که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین بسیاری از گردشگران در فصول مناسب سال در پارک‌ها و کمپ‌های سطح شهر اقدام به برپایی چادر می‌کنند. اما در داخل مجموعه چشمه علی نیز تعداد مناسبی سوییت و کلبه برای استراحت مسافرین قرار دارد که می‌توانید با قیمتی مناسب از آن‌ها نیز استفاده کنید و شب را در چشمه علی و در مکانی که شاهان در گذشته شب را در آنجا می‌گذراندند اقامت کنید و خاطره ای فراموش نشدنی برا خود و همراهانتان بسازید.

در پایان امیداواریم که از چشمه علی دامغان دیدن کنید و ضمن ثبت خاطرات خوش برای خود ما را نیز در معرفی هرچه بهتر این مکان تاریخی توریستی کشور عزیزمان یاری نمایید.

متنوع ترین مطالب
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم

اجاره ویلا در سمنان