www.safarbam.com www.safarbam.com

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت اصفهان یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های تاریخی شهر اصفهان است که در همان لحظه اول هر ببینده‌ای را وادار به تحسین خواهد کرد. قدمت این بنا به دوره صفویه می‌رسد و از بهترین كاخ‌هایی ست كه در آن روزگار ساخته شده است. شاردن شرق شناس فرانسوی در بازدید از کاخ هشت بهشت اینگونه می‌نویسد «در توصیف باغ بلبل و عمارت هشت بهشت می‌توان گفت: تمام سقف‌هاى آن موزائیك بسیار عالى است دیوارها و جرزها دو طبقه و دالان‌ها و غلام گردش‌هایى در اطراف آنها است. در این دالان‌ها شامل صدها مكان است که از دلکشترین و فرح انگیزترین نقاط دنیا محسوب می‌گردد و هر یك به وسیله منفذی كه بدان نور می‌تابد روشن می‌شود این روشنایى متناسب با تفریحاتی است كه این مکان ویژه آنها ساخته شده است. هیچ یك از این نقاط از حیث شكل و ساختمان و تزیینات به دیگرى شبیه نیست در هر جایى چیز تازه و گوناگونی است چنانكه در بعضى اتاق‌ها از بخاری‌هاى متنوع و در برخى از حوض‏‌ها و فواره‏‌ها استفاده شده است كه از لوله‌هایى كه در داخل دیوارها می‌باشد آب می‌گردند. این عمارت عجیب حقیقتا تودرتو است زیرا انسان در قسمت فوقانى هر جا گم می‌شود پله‏‌ها چنان مخفى است كه به آسانى پیدا نمی‌شوند!. اما راجع به تزیینات نمی‌توان این اندازه از شكوه و عظمت و دلربایی و فریبندگى كه در هم آمیخته است را تصور كرد. میان کاشی‌هاى این بنا تصاویر فرح‏انگیز بسیار زیبایی وجود دارد و در همه جا آینه‏‌هاى بلورین بكار رفته است در این تالار اتاق‌ها کاملا آینه كارى شده است و اثاثه هر اتاق از باشكوه‌ترین نوع خود در دنیا است.»

کاخ هشت بهشت اصفهان در سال ۱۰۸۰ هجری قمری و همزمان با سومین جشن تاج گذاری شاه سلیمان صفوی به بهره برداری رسید. این عمارت ۳۰ متر طول و ۲۶ متر عرض دارد که در دو طبقه ساخته شده است و ارتفاع آن به ۱۴ متر می‌رسد. برای رفتن به طبقه فوقانی می‌بایست از پله‌هایی که به نماهای شرقی و غربی وصل هستند، بالا روید. بعد از اینکه وارد شدید ایوانی با دو ستون چوبی بسیار بلند را زیر پای خود می‌بینید. دور تا دور کاخ را درختان کاج بلند قامتی احاطه کرده‌ و انگار که در میان آن‌ها محصور شده است، باغچه‌هایی هم که در اطراف این کاخ هستند باعث شده‌ تا کل این چشم انداز رویایی شود. در باغچه‌های اطراف کاخ هشت بهشت، بیشتر گل‌های رز و یاسمن کاشته شده است. این باغ در سال 1343  رسماً به وزارت فرهنگ و هنر واگذار می‌شود و پس از انقلاب اسلامی نیز پارکی مجهز و بزرگ در اطراف آن ساخته می‌شود. در حال حاضر هشت بهشت با شماره ۲۲۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

در ادامه با سفربام همراه باشید تا به گشت و گذار در هشت بهشت بپردازیم و با زیبایی‌های آن بیشتر آشنا شویم.

در باغ هشت بهشت چه می‌بینیم؟

باغ هشت بهشت اصفهان از نظر معماری و بافت تاریخی در نوع خود بی‌نظیر و همواره مورد توجه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی قرار داشته است. آنچه که در قدم اول شما را به دیدن کاخ هشت بهشت اصفهان فرا می‌خواند همین جلوه ناب هنر ایرانی است. اما فضای اطراف عمارت نیز بسیار زیبا و روح انگیز است. بنای کاخ خود در باغی به نام باغ بلبل یا باغ بهشت قرار گرفته است و اطراف آن نیز پارکی بزرگ احداث شده است که دارای فضایی بسیار سرسبز و باطراوت است و روح انسان را تازه می‌کند.

باغ هشت بهشت اصفهان از نوع باغ‌های مسطح است. بخش مرکزی عمارت اصلی کاخ بصورت ۴ صفه ساخته ‌شده و ايوان آن رو به شمال است. سقفی که بر فراز اين بنای ۴ صفه استوار است پوشيده از مقرنس‌های گچی خوش طرح و رنگ می‌باشد. در طبقه ی اول به هر جای آن که نگاه کنید می‌توانید گچ بری‌های بسیار زیبا و منحصر بفردی را ببینید. در طبقه دوم عمارت نيز مجموعه‌ای از رواق‌ها، اتاق‌ها، طاق‌ها و پنجره‌ها بر زیبایی آن می‌افزاید. اين طبقه به راهروها و اتاق‌های متعددی تقسیم‌شده که هر يک تزئينات ویژه خود را دارند. برای مثال در یکی از آن‌ها حوض آب به کار رفت است و اتاق دیگری با بخاری دیواری تزیین شده است. ديوارها نيز آینه کاری شده‌اند و در مورد سقف این عمارت هم باید گفت که برای تزیین آن از کاشی‌های خوش نقش و نگار استفاده شده است. به طور کلی تزیین کاخ هشت بهشت اصفهان به طرز شگفت انگیزی باشکوه است و همیشه مورد توجه گردشگران به ویژه گردشگران خارجی بوده است.

یکی از اصلی‌ترین نکات معماری کاخ هشت بهشت اصفهان که به زیبایی دیده می‌شود و از این لحاظ در نوع خود منحصر به فرد است نحوه ارتباط میان اتاق‌ها، راهروها و قسمت‌های مختلف کاخ است که باعث ایجاد وحدت و یکپارچگی خاصی بین فضاهای مختلف آن شده است. کاخ را از چهار سوی، چهار ایوان باشکوه فرا گرفته است که نور لازم و کافی باغ را به فضای درونی بنا می‌رساند.  از ویژگی‌های دیگر این بنا، تعبیه بیش از بیست اتاق در پایه‌ها، حوض‌های فواره دار در طبقه بالا و پایین، حوض مروارید در ایوان شمالی و سرسره آب در ایوان جنوبی می‌باشد. همه این‌ها در کنار تزیینات زیبایی که در آن به کار رفته است این بنای تاریخی را به یکی از برترین جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل کرده است که دیدن آن را برای هر هنردوستی واجب می‌کند.

متأسفانه امروز از نرده‌های چوب زرنگار و قاب‌ها و جام‌های بلور و آلت‌های شیشه‌ای رنگارنگ ظریف اثری بر جای نمانده‌است چرا که در دوره‌های بعد از صفویه و بخصوص در عصر قاجاریان تغییرات بسیاری در عمارت هشت بهشت داده شده، این تغییرات به حدی است که برخی از سیاحان آن را از دوران قاجار به حساب آورده‌اند.

باغ هشت بهشت در زمان ناصرالدین شاه قاجار به بانوی اول، افتخارالدوله واگذار می‌شود، مشروط بر این‌که وضع و شکل آن را تغییر نداده و حریم آن را در خیابان چهار باغ در کمال تنظیف و تنقیح نگاهداری کند. پس از فوت بانو افتخارالدوله باغ و قصر در تصرف وراث او باقی ماند ولی در این مدت تغییرات کلی در وضع باغ و قصر به وسیله وراث داده می‌شود.  هم اکنون نیز بعضی از درختان و حوض‎ها و کوشک، یادآور آن باغ تاریخی است، که متاسفانه تغییرات در طی دوره‎های مختلف در آن مشهود می‎باشد.

هشت بهشت کجاست؟

کاخ هشت بهشت در مرکز شهر اصفهان و در بافت شهری آن قرار دارد و به راحتی می‌توان در هر زمانی به آن دسترسی داشت. ساعات بازدید از کاخ هشت بهشت حدودا 9 الی 16 می‌باشد. این باغ زیبا از غرب به خیابان چهار باغ از شرق به خیابان متاخری و از جنوب به بازارچه هنر اصفهان محدود می‌شود. همچنین برای دسترسی به کاخ هشت بهشت اصفهان می‌توانید از لینک مسیریابی در سایت سفربام استفاده نمایید.

اقامت در اصفهان

اصفهان یکی از پر جاذبه‌ترین و در عین حال توریستی‌ترین شهرهای ایران است و قطعا دیدن همه این جاذبه‌ها در یک روز میسر نمی‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به اصفهان با رزرو سویت در اصفهان ، اجاره آپارتمان در اصفهان و یا اقامتگاه های بوم گردی حتما چند روزی در اصفهان توقف کنید و سفر خود را با بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان تکمیل نمایید.

در پایان ضمن آرزوی سفری خوش امیدواریم تجربه‌ای فوق العاده در بازدید از باغ هشت بهشت اصفهان داشته باشید و با نظرات ارزشمند خود ما را نیز در تجربه سفرتان سهیم نمایید.

متنوع ترین مطالب
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!

اجاره ویلا در اصفهان