www.safarbam.com www.safarbam.com

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان (میدان امام) یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین میادین جهان است. این میدان تاریخی و زیبا با ۵۶۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض دومین میدان بزرگ جهان(پس از ميدان تيان آنمن (Tiananmen Square) در پكن) نیز محسوب می‌شود که در دوره‌ی صفویه و به دستور شاه عباس اول در محل باغی به نام نقش جهان در فضایی مستطیل شکل ساخته شد. وجود چهار بنای ارزشمند در چهار طرف این میدان، نقش جهان را به جاذبه‌‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده است که بی شک نام نقش جهان برازنده آن است. مسجد تاریخی امام در جنوب، مسجد شیخ لطف الله در شرق، کاخ عالی قاپو در غرب و سردر بازار قیصریه در شمال میدان نقش جهان قرار گرفته‌اند که هر یک در نوع خود شاهکاری بی‌نظیر هستند. میدان نقش جهان (میدان شاه) در سال ۱۳۵۸ به شماره ۱۱۵ به ثبت جهانی رسیده است و هم اکنون جزیی از میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

میدان نقش جهان در گذشته و تا کنون کاربری‌های متنوعی داشته است و مهندسان خلاق آن دوران بنایی همه جانبه را خلق کرده‌‌اند!. به لحاظ قرار گیری اصفهان به عنوان پایتخت در آن دوران و استقرار کاخ سلطنتی در این شهر این میدان برای برگزاری انواع مراسمات تشریفاتی، رژه‌های نظامی و... مورد استفاده قرار می‌گرفت همچنین به لحاظ قرار گیری دو مسجد در این میدان اجرای مراسم و آیین‌های مذهبی، بر پایی نماز جماعت و تجمعات مذهبی در آن رواج داشته است. از نظر تجاری به لحاظ وجود مغازه‌ها و بازار  قیصریه و ازدحام جمعیت مورد توجه بوده است. همچنین انواع مراسمات تفریحی و جشن‌ها و اعیاد ملی، آتش بازی، بازیگری، خیمه شب بازی، نقالی و بندبازی در نقش جهان انجام می‌شده است. در ادامه با سفربام همراه شوید تا میدان نقش جهان اصفهان را بیشتر بشناسیم.

دیدنی های نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از شاهکارهای معماری محسوب می‌شود و آنچه که در نگاه اول شما را متحیر خواهد کرد معماری آن است. کالسکه سواری در اطراف میدان یکی از کارهای جذاب در بازدید از میدان نقش جهان است. فضای داخلی میدان بسیار زیبا تزیین شده است و حوضچه نسبتا بزرگی که در میدان قرار گرفته به همراه فواره‌ها و آب نماهای زیبای آن حال و هوای خاصی به میدان می‌دهد. غرفه‌ها و مغازه‌های زیادی در اطراف میدان وجود دارند که صنایع دستی اصیل اصفهان را عرضه می‌کنند همچنین ورودی بازار اصفهان نیز از همین میدان است. خوردن خوراکی‌های سنتی، آب میوه و بستی، باقلوا و فرنی و... چیزهایی ست که نمی‌توان از دست داد و بی‌اراده شما را جذب خود خواهد کرد!.

با بازدید از نقش جهان شما یک اثر تاریخی را نمی‌بینید بلکه بخش مهمی از گنجینه تاریخی اصفهان (نصف جهان) را خواهید دید که از این منظر و از نظر اینکه این میدان درست در وسط شهر اصفهان واقع شده است و به سایر جاذبه‌های دیدنی اصفهان نیز براحتی دسترسی خواهید داشت حائز اهمیت است. در ادامه سعی میکنیم برخی از آثار دیدنی اطراف میدان نقش جهان را بیشتر معرفی کنیم:

کاخ عالی قاپو

عالی قاپو یکی از زیباترین و مهم‌ترین بناهای نقش جهان است. سنگ بنای اولیه عالی قاپو در ابتدای حکومت صفویه بنا نهاده شد و سپس به مرور زمان توسط شاه عباس اول به ویژه شاه عباس دوم و شاه سلیمان تکمیل گردید و طبقاتی به آن اضافه شد. عالی قاپو که محل اسقرار دولت و پادشاهان صفوی بوده است ۴۸ متر ارتفاع و ۶ طبقه دارد که با راه پله‌هایی مارپیچ به هم می‌رسند. آنچه باعث شده است عالی قاپو در زمره آثار باشکوه و بسیار نفیس عصر صفوی قرار گیرد مینیاتورها و گچ بری‌های بسیار زیبای آن است که جز شاهکارهای هنر ایرانی محسوب می‌شود و به دست هنرمندان چیره دست اصفهانی خلق شده‌اند. طبقه فوقانی عالی قاپو به اتقاق موسیقی یا اتاق صوت شهرت یافته و داری گچ‌بری‌های بی‌نظری‌ست که شما را وادار می‌کند پله ‌ها را بالا روید و تا انتها عالی قاپو را ببینید. این عمارت سلطنتی در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد و همه روزه بین ساعات ۹ تا ۱۷ با پرداخت ورودی و تهیه بلیط می‌توان از آن بازدید کرد.

مسجد شیخ لطف الله 

مسجد شیخ لطف الله در قسمت شرقی میدان قرار دارد و با یک گنبد زیبا توجه هر ببینده‌ای را به خود جلب می‌کند. این مسجد که فاقد مناره است مسجد شیخ لطف الله نام دارد و امروزه یکی از دیدنی‌های مجموعه نقش جهان محسوب می‌شود. مسجد شیخ لطف الله شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری ست و به فرمان شاه عباس اول، توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران مشهور آن دوره ساخته شده است. یکی از شگفتی‌های این بنا، طاووسی است که در مرکز داخلی گنبد آن طراحی شده و پرهای آن توسط نور وارد شده از طاق بالای درب ورودی مسجد تکمیل می‌شود. همه روزه در ساعات اداری می‌توانید با تهیه بلیط و پرداخت ورودی از این مسجد زیبا دیدن کنید.

مسجد امام 

در ضلع جنوبی میدان نقش جهان گنبد و مناره‌هایی را می‌بینید که متعلق به مسجد امام است. مسجد امام (مسجد شاه، مسجد سلطانی یا مسجد جامع عباسی) مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری بی نظیر از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری است که ساخت آن در سال 1020 هجری و به فرمان شاه عباس اول شروع شد. عالی‌ترین کاشیکاری های  مسجد امام را در سردر ورودی آن می‌توان دید جایی که وقتی سر خود را بالا می‌برید با جلوه‌ای زیبا از کاشی‌های هفت رنگ و معرق که با رنگ بندی های زیبا خودنمایی می‌کنند سازنده بنا را تحسین خواهید کرد. مسجد شاه در سال 1310 با شماره­ی ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و همه روزه می‌توانید با تهیه بلیط و پرداخت ورودی از این مسجد زیبا دیدن کنید.

سردر قیصریه

سردر عظيم قيصريه از مهمترين و با شکوه ترین دروازه‌های ورودی شهر اصفهان بوده که از طريق بازار قيصريه، اصفهان جديد را به شهر سلجوقی (ميدان کهنه آن روزگار) متصل می‌کرده است. در گذشته این بنا ۳ طبقه داشت اما پس از تخریب یکی از طبقات، امروزه تنها دو طبقه از این بنا باقی مانده است. طبقه تخریب شده به نقارخانه اختصاص داشت و به وسیله نواختن موسیقی در آن، اوقات روز به مردم اعلام می‌شد. طبقه دوم، مخصوص امور دفتری و بازرگانی بود و در پایین‌ترین طبقه حجره‌هایی برای خرید و فروش وجود داشت. دلیل نامگذاری قیصریه از این جهت است که این بنا را مشابه یکی از بناهای شهر قیصریه در آسیای صغیر(ترکیه امروزی) ساخته‌اند. به جهت نقاشی‌ها و تابلوهای هک شده بر دیوار سردر قیصریه این بنا حائز اهمیت بوده و همواره گردشگران را به سوی خود می‌کشاند اگر چه امروز از نقاشی‌های زيبای آن اثر چندانی باقی نمانده است!. بر اين سردر چند تابلو نقاشی از اروپایی‌های مقيم دربار در آن روزگار و شکارگاه سلطنتی مشاهده می‌شود. همچنین در بالاترين قسمت اين سردر صورت دو نيم تنه تيرانداز مرد ديده می‌شوند که تنه آنها شير يا ببر و دم آنها اژدهاست. اين دو تصوير که بر کاشی معرق است بيانگر صورت فلکی اصفهان يا برج قوس است.

بازار قیصریه

بازار قصیریه که هم اکنون قسمتی از بازار بزرگ اصفهان را تشکیل می‌دهد یکی از زیباترین بازارهای قدیمی دنیا محسوب می‌شود. بازار قیصریه از سردر قیصریه شروع می‌شود و در ادامه به بازارهای دیگری مثل بازار چیت سازها و بازار دارالشفا می‌رسد. این بازار در ضلع شمالی میدان امام اصفهان واقع است و سرتاسر آن با نقش و نگارهای منحصر بفردی از دوران صفویه منقوش شده است. سر در این بازار، قوسی شکل است و به نقاشی‌های منظم، مجلل و زیبایی تزیین شده است که البته امروزه دیگر شکوه و رنگ و لعاب گذشته را ندارد و کمی رنگ باخته است. این بازار در حدود  سال‌های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹ هجری قمری ساخته شده است و نمونه‌ای از بهترین آثاری است که چه به لحاظ تاریخ و چه به لحاظ معماری، از آن دوران بر جای مانده است.

بهترین زمان برای سفر به میدان نقش جهان

جاذبه های دیدنی اصفهان بسیار زیاد است و خصوصا در ایام تعطیلات ملی مثل نوروز اصفهان حال و هوای دیگری دارد. اما میدان نقش جهان به دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر همواره شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بوده است. بازدید از میدان نقش جهان اصفهان فصل خاصی ندارد و در هر زمانی می‌توانید از آن دیدن کنید اما در اواسط تابستان ممکن است گرمای هوا کمی خسته کننده باشد. 

چطوری بریم نقش جهان بهتره؟

سفر به اصفهان بدون بازدید از نقش جهان ناتمام می‌ماند پس اگر به اصفهان سفر می‌کنید حتما از نقش جهان هم بازدید نمایید. بهتر است حداقل حدود 4 الی 5 ساعت را به بازدید از نقش جهان، گشت و گذار در آن و خرید صنایع دستی و دیدن آثار تاریخی آن اختصاص دهید. بازدید از میدان نقش جهان رایگان است و به جز در ایام تاسوا و عاشورا در هر زمانی می‌توان نقش جهان را دید. اما مسجد امام در روزهای جمعه و مسجد شیخ لطف الله هر روز در مواقع نماز ظهر تعطیل است.

مسیر دسترسی به میدان نقش جهان

برای دسترسی به میدان نقش جهان ابتدا راهی شهر اصفهان شوید سپس به کمک لینکی که برای مسیریابی در سایت قرار دارد خود را به ميدان امام حسين(ع) و سپس خيابان سپاه برسانید.

اقامت در نقش جهان

برای اقامت در اصفهان و نقش جهان گزینه‌های متعددی دارید از هتل‌های لوکس گرفته تا مهمان‌پذیرها و اقامتگاه‌های بوم گردی با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف که می‌توانید شب را در آن‌ها اقامت کنید. اما خانه‌های اجاره‌ای در اصفهان نیز به وفور یافت می‌شوند و شما می‌توانید با اجاره سویت در اصفهان ضمن داشتن یک اقامت عالی سفر کم خرج‌تری نیز داشته باشید!. در پایان امیدواریم که از نقش جهان بازدید کنید و ضمن ساختن یک روز فراموش نشدنی برای خود ما را نیز در تجربیات سفر خود به میدان نقش جهان اصفهان شریک نمایید.

متنوع ترین مطالب
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی

اجاره ویلا در اصفهان