www.safarbam.com www.safarbam.com

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

قلعه پرتغالی های هرمز یکی از مجموعه قلعه‌هایی ست که از زمان استعمار پرتغالی ها در منطقه خیلج فارس، به جا مانده است. از سال 1507 که پرتغالی‌ها وارد خاک ایران شدند به مدت بیش از یک قرن تسلط خود را بر مناطقی از جنوب ایران حفظ کردند و در این زمان قلعه‌هایی را برای ساماندهی نظامیان و جلوگیری از شورش‌های احتمالی در مناطق مختلفی از جنوب ایران بنا کردند که از مهم ترین آن‌ها قلعه پرتغالی های قشم ، چابهار و هرمز است. یادگاری پرتغالی‌ها امروزه به یکی از جاذبه‌های توریستی تاریخی مهم شهرهایی چون چابهار و جزایری مثل قشم و هرمز تبدیل شده است و هر ساله هزاران گردشگر از این آثار تاریخی دیدن می‌کنند.

قلعه پرتغالی های هرمز به دستور دریانورد پرتغالی «آلفونسو آلبرکرک» در سال 1512 میلادی ساخته شد و ساخت آن 35 سال به طول انجامید. این قلعه از قلعه پرتغالی های جزیره قشم بزرگتر است. ساختمان قلعه به شکل چند ضلعی نامنظم و به سبک معماری نظامی ساخته شده است و بسیار محکم و دیوارهایی به قطر ۳.۵ متر با چند برج به ارتفاع ۱۲ متر دارد. هم اکنون نیز بقایای برج‌ها در گوشه‌های قلعه قابل دیدن است. انبارهای تسلیحات، اتاق هایی با سقف هلالی، سربازخانه و کلیسا قسمت‌های مختلف قلعه را تشکیل می‌دهند. این قلعه اغلب برای اسکان نظامیان کاربرد داشته و فاصله کمی با بندرگاه اصلی دارد.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز کامل‌ترین قلعه به لحاظ معماری است که از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس باقی مانده است. این قلعه یکی از جاذبه های گردشگری مهم جزیره هرمز است که هرساله گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند. در ادامه با سفربام همراه باشید تا بیشتر قلعه پرتغالی های هرمز را بشناسیم.

دیدنی های قلعه پرتغالی های قشم

قلعه پرتغالی های هرمز کامل ترین قلعه از مجموعه قلعه های موسوم به پرتغالی ها در سواحل نیلگون خلیج فارس است. قلعه پرتغالی های هرمز 20 هزار مترمربع مساحت دارد که 15 هزار مترمربع از آن باقی مانده و پنج هزار مترمربع آن براثر فرسایش از بین رفته است. در واقع اگر قسط دیدن از قلعه پرتغالی ها را دارید بهترین جا قلعه پرتغالی های جزیره هرمز است. این بنای تاریخی در واقع، سندی است از شکست استعمار در سواحل جنوب و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت است، جایی که دلیران ایران‌زمین و ملت تنگستان اجازه ندادند تا پرتغالی‌ها آن‌ها را مستعمره کنند.

آلفونسو آلبرکرک از دریاداران جنگ جو و از نجیب زادگان پرتغالی بود که فعالیت‌های نظامی و اجرایی وی، موقعیت دولت استعماری پرتغال را در اقیانوس هند تثبیت کرد. از او به خاطر استراتژی موفقیت آمیزش به عنوان نابغه فاتح نظامی یاد می‌شود اما سرانجام در سال 1622میلادی در زمان شاه‌عباس صفوی پرتغالی‌ها توسط سردار شجاع ایرانی، امام قلی خان از این جزیره بیرون رانده شدند و آلفونسو آلبرکرک شکست سختی از ایرانیان خورد.

مصالح به کار رفته در ساخت قلعه پرتغالی ها نیز یکی از نکات مهم در ساخت چنین بناهایی است. سنگ‌های به کار رفته در  ساختمان بنا بیشتر از نوع سنگ‌های اسفنجی است که هم مرغوبیت بسیار بالا و هم استحکام بالایی دارند که حتی می‌توان در سد سازی هم از آن استفاده کرد چرا که سبک‌ وزن و محکم است و وزن زیادی را به سد وارد نمی‌کند. از سنگ‌های اسفنجی هم در ساختمان‌سازی و هم در آب‌انبارها و برکه‌های آبی که در قلعه وجود دارد در طبقه بالا و پایین استفاده شده است. این نوع سنگ حالت تصفیه‌کننده آب را نیز دارد و درنهایت پرتغالی‌ها می‌توانستند با آب‌انبارهایی که اینجا بوده حدود یک سالی دوام بیاورند.

کلیسایی نیز با نقش و نماهای بسیار زیبایی در این قلعه وجود دارد که افراد ساکن در قلعه از این مکان به‌عنوان محل عبادت خود استفاده می‌کردند. با وجود سهل انگاری‌های صورت گرفته در نگهداری از بنا هنوز هم همه بخش‌های مختلف قلعه دیدنی هستند. اما بهترین محل برای لذت بردن پشت‌بام قلعه است ‌جایی که بلندترین صدا، صدای موج و باد است و تا آنجا که چشم کار می‌کند نیلی مواج خلیج‌فارس دیده می‌شود.

از دیگر جاذبه‌ های دیدنی قلعه پرتغالی های هرمز وجود چندین توپ جنگی بسیار قدیمی است که در نقاط مختلف قلعه دیده می شود. توپ از مهم ترین ادوات جنگی در آن زمان بود که سرنوشت بسیاری از جنگ‌ها را رقم می‌زد. این توپ‌های جنگی که تعداد آن‌ها بسیار بیشتر بوده، پس ازفتح قلعه بدست سپاه ایران افتاد.

بهترین زمان رفتن به قلعه پرتغالی های هرمز

بهترین زمان سفر به جزیره هرمز و قلعه پرتغالی ها پاییز و زمستان است. جزیره هرمز در بهار نیز بسیار زیباست اما با توجه به گرمای زیاد هوا، جزیره هرمز در فصل تابستان شاهد کمترین حضور گردشگران خواهد بود. همچنین بهتر است یک ساعت را برای دیدن از قلعه پرتغالی ها در نظر بگیرید.

قلعه پرتغالی های هرمز کجاست؟

قلعه پرتغالی های در انتهای شمال جزیره هرمز و در ساحل جزیره قرار دارد. همچنین می‌توانید برای اطلاع از آدرس دقیق قلعه پرتغالی های هرمز از لینک مسیر یابی در سایت سفربام استفاده کنید.

اقامت در جزیره هرمز

اگر به جزیره زیبای هرمز سفر می کنید می توانید با اجاره سوئیت و آپارتمان در جزیره هرمز اقامت بسیار خوبی را در این جزیره داشته باشید.

سخن آخر

جزیره هرمز یکی از قدیمی ترین جزایر ایران است که به سبب خاک سرخ و نام هرمز معروفیت زیادی بدست آورده است. در بین دیدنی های جزیره هرمز قلعه 500 ساله پرتغالی ها یکی از مهم ترین آثار تاریخی جزیره است که با دیدن آن بخشی از تاریخ جزیره را نیز خواهید دید. در پایان امیدواریم که به جزیره سرخ و قلعه پرتغالی ها سفر کنید و با نظرات ارزشمند خود ما را نیز از تجربه این سفر مطلع نمایید.

 

متنوع ترین مطالب
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!

اجاره ویلا در هرمزگان