www.safarbam.com www.safarbam.com

قلعه رودخان

دژ رودخان یا قلعه حسامی یا قلعه رودخان نام قلعه‌ای است متعلق به دوره سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای رودخان ساخته شده است. دژ رودخان در ۳۰ کیلومتری شهر فومن ساخته شده است این دژ ۲.۶ هکتار مساحت، ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد. دلیل نامگذاری این قلعه به این نام به جهت قرار گرفتن در کنار رودخانه رخان می‌باشد که بعدها قلعه رخان و سپس به قلعه رودخان تغییر نام داده است. قلعه رودخان، بزرگترین قلعه آجری ایران و از جاذبه‌های دیدنی، توریتستی و تاریخی شهرستان فومن است که در دل طبیعت قرار گرفته است و لذت طبیعت‌گردی توام با بازدید از آثار تاریخی کشور عزیزمان را فراهم می‌کند. مسیر رسیدن به این جاذبه بسیار زیباست .

قلعه رودخان از دو بخش ارگ و قورخانه (زَرادخانه یا محل نگهداری ادوات جنگی) تشکیل شده‌است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و دوازده ورودی دارد و جنس آن از آجر است. چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند، دیگر بناهای این بخش را تشکیل می‌دهند. قورخانه در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف مسلط است. این بخش نیز شامل دوازده ورودی، زندان، درب اضطراری، حمام و آبریزگاه است.

دیدنی های قلعه رودخان

قلعه رودخان یکی از شاهکاراهای معماری است که نشان از هوش معماران زمان خود دارد. قلعه رودخان یکی از عظیم‌ترین و باشکوه ترین قلعه‌هایی‌ست که در ایران می‌توان دید. دیوارهایی با ارتفاع ۵۰۰ متر و طول ۱۵۰۰ متر، ۶۵  برج و بارو، معماری خاص قلعه که از آن دژی مستحکم ساخته است و طبیعت زیبای فومن به همراه رودخانه‌ رخون که از بالا دست قلعه سرچشمه می‌گیرد و زیبایی آن همراه شما در مسیر صعود به قلعه خواهد بود، از جمله زیبایی هایی است که در این مکان فوق العاده خواهید دید. شاید قلعه‌های زیادی در ایران بزرگ وجود داشته باشند اما اغلب این قلعه‌ها از بین رفته‌اند و چیزی از آن‌ها باقی نمانده است. قلعه‌رودخان، برخلاف سایر قلعه‌‌های ایران با اینکه در منطقه‌ای جنگلی واقع شده است با این حال به دلیل به ‌کارگیری مصالح مرغوب با گذشت سال‌ها از گزند باد و باران در امان مانده است و بنایی تقریبا کامل از آن دردسترس است. برای رسیدن به بنای اصلی قلعه می‌بایست هزار پله را پشت سر بگذارید اما این پله‌ها در مسیری رویایی قرار گرفته‌اند مسیری جنگلی به همراه صدای دلنشین رودخانه که همراهی‌تان خواهد کرد و هر چه بالاتر می‌روید دوست دارید برگردید و طبیعت زیر پای خود را ببینید. در طول مسیر پله نوردی مردمانی با لباس‌های محلی را خواهید دید که به عرضه محصولات محلی، خوارکی‌ها، میوه‌ها و صنایع دستی مشغول‌اند. معاشرت کردن در طول مسیر، چشیدن انواع خوراکی‌ها و خرید محصولات مختلف می‌تواند به جذابیت سفرتان بیافزاید. بیش‌تر روزهای سال این قلعه زیر مه قرار گرفته که زیبایی خاص خود را دارد. همچنین وقتی به بنای اصلی این قلعه منحصر به فرد می‌رسید با دیدن اتاق‌ها، دودکش‌ها، آب انبار‌ها و قسمت‌های مختلف قلعه سازندگان آن را تحصین خواهید کرد که در روزگاران قدیم چنین بنای باشکوهی را ساخته‌اند.

بهترین زمان برای سفر به قلعه رودخان

فومن یکی از خنک‌ترین شهرهای ایران در تابستان است. دمای هوای فومن در تابستان به طور میانگین ۲۲ درجه است و در بهار و تابستان این منطقه یکپارچه سبز رنگ می‌شود. بهترین زمان برای سفر به قلعه رودخان بهار و تابستان است. در زمستان هوای منطقه سرد است و توصیه به رفتن نمی‌شود اما اگر پاییز را برای سفر در نظر گرفته‌اید به شرایط آب و هوایی توجه داشته باشید چرا که در صورت بارندگی مسیر صعود می‌تواند لیز باشد و با مخاطراتی از جمله گل و لایی در برخی قسمت‌ها مواجه خواهید شد.  

چی لازمه با خودمون ببریم قلعه رودخان ؟

مهم‌ترین مسله در سفر به قلعه رودخان پوشیدن کفش مناسب است چرا که قرار است از هزار پله بالا بروید. بطبع افراد کهنسال و کسانی که درد زانو دارند نمی‌توانند از این پله‌ها بالا بروند و بهتر است از طبیعت جاده و زیبای‌های جنگل لذت ببرند و از صعود صرفه‌نظر کنند. کل مسیر رفت و برگشت حدودا 5 ساعت طول می‌کشد بهتر است کوله‌ای بند دار و سبک بپیچید و تنها وسایل ضروری و خوراکی‌های سبک با خود داشته باشید. اگر گروهی سفر می‌کنید می‌توانید کوله را به نوبت حمل کنید توجه کنید که بیشتر انرژی خود را برای بالا رفتن صرف کنید چرا که پایین آمدن ساده‌تر خواهد بود. خوشبختانه پله ها با ارتفاع کم و عرض یک متر می‌باشند و برای صعود کاملا مناسب هستند. لباس راحت بپوشید مانتوهای تنگ یا شلوارهای چسبیده زیاد مناسب نیستند. عینک آفتابی و عصای کوهنوردی می‌تواند مفید باشند و در آخر دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان در ۳۰ کیلومتری شهرستان فومن و بر فراز ارتفاعات این شهرستان قرار دارد. برای دسترسی به قلعه رودخان ابتدا راهی شهرستان فومن شوید از تهران حدود 4 ساعت زمان لازم دارید تا به شهرستان فومن برسید. فومن را رد کنید تا به دوراهی ماسوله و قلعه رودخان برسید در طول مسیر از روستاهای کردمحله، گوراب پس و حیدرآلات که با نمایی از مزارع چای همراه است عبور خواهید کرد سپس به روستای رودخان خواهید رسید و از آنجا با طی مسیری به طول ۲۰ کیلومتر به پارکینگ و مغاز‌های ابتدای مسیر هزار پله می‌رسیم . مسافت تهران تا قلعه رودخان 370 کیلومتر است که حدودا ۵ ساعت زمان می‌برد.

چجوری بریم قلعه رودخان بهتره؟

برای بازدید کامل از قلعه تقریبا ۵ ساعت زمان نیاز دارید و به همراه خستگی بالا رفتن از پله ها و مناظر دیدنی طبیعت منطقه این زمان ممکن است بیشتر نیز شود بنابراین گردشگری خود را از صبح شروع کنید تا حوالی ساعت ۱۰ صبح ابتدای مسیر پله نوردی باشید و بتوانید از نور خورشید و روشنی روز به نحو خوبی استفاده کنید. بعد از اینکه خودروی خود را پارک می‌کنید حدود ۳ کیلومتر راه خاکی را باید طی کنید تا به ابتدای هزار پله برسید در این مسیر ۳ کیلومتری بازارچه‌های محلی ایجاد شده‌اند که می‌توانید از اینجا وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنید.  

اقامت در اطراف قلعه رودخان

برای اقامت در قلعه رودخان می‌توانید از خانه‌های اجاره‌ای در فومن استفاده کنید همچنین می‌توانید در پارک جنگلی ابتدای قلعه کمپ بزنید و شب را در دل جنگل سپری کنید. فومن داری هتل و اقامتگاه‌های بوم گردی نیز هست که می‌توانید شب را در آنجا بمانید. همچنین از قلعه تا روستای توریستی ماسوله ۵۰ کیلومتر راه دارید ماسوله نیز داری خانه‌های اجاره‌ای و اقامتگاه‌های بوم گردی‌ست که می‌توانید شب را در آنجا سپری کنید و صبح فردا به ماسوله گردی بپردازید. 

متنوع ترین مطالب
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!

اجاره ویلا در گیلان