www.safarbam.com www.safarbam.com

روستای کنگ مشهد

سفر به مشهد برای ما ایرانی‌ها یعنی زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) ، اما این بار می‌خواهیم به یکی از دیدنی های حومه مشهد سری بزنیم، روستای کنگ در شهرستان طرقبه شاندیز. روستای کَنگ ، روستایی تماشایی از نوع روستاهای پلکانی ست. این روستا 799 خانوار دارد و با وسعتی در حدود 184 هکتار همچون نگینی بر دامنه کوه‌های بینالود می‌درخشد. روستاهای پله کانی در ایران کم نیستند اما شاخص‌ترین آنها را می‌توان «ماسوله» ، «اورامان» و «اَبیانه» دانست.

کوله بار سفر را بردارید و راهی  ۱۹ کیلومتری غرب طرقبه و ۲۸ کیلومتری مشهد شوید. جایی که روستای کَنگ با قدمتی بیش از هزار سال(قدمت روستای کنگ به پیش از اسلام باز می‌گردد) در دامنه کوه‌های بینالود همچنان استوار تجلی می‌کند و با زیبایی‌هایش  هر نگاهی را افسون خواهد کرد و با آرامشش لحظاتی فراموش نشدنی را برایتان به ارمغان می‌آورد. کنگ در لغت دو معنی دارد، برخی کنگ را به معنای پرنده‌ای قَوی پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می‌کند می‌دانند و برخی از آن به عنوان دژی مستحکم تعبیر می‌کنند. مردم کنگ به زبان فارسی با لهجه محلی مخصوص به خودشان سخن می‌گویند. باغداری، دامداری، فرشبافی، نجاری و تراشکاری مشاغل پررونق در کنگ هستند و مردم روستا اکثر از این مشاغل امرار معاش می‌کنند. زمین‌های روستا شیبدار است و برای کشاورزی مناسب نمی‌باشند اما باغداری در کنگ بسیار پُر رونق است به طوری که بخش مهمی از محصولات باغی منطقه از روستای کنگ تامین می‌شود و کیفیت محصولات باغی روستا بر سر زبان هاست. گیلاس و آلبالو از شاخص‌ترین محصولات روستای کنگ است. در سفر به روستای کنگ می‌توانید از این محصولات سر باغی به عنوان سوغات تهیه کنید و با خود بیاورید. همچنین گیاهان دارویی، زرشک، زعفران و نبات نیز از دیگر سوغاتی های روستای کنگ به شمار می‌آیند.

دیدنی های روستای کنگ مشهد

یکی از شاخص ترین جاذبه های دیدنی روستای کنگ که سبب شهرت روستا حتی بین توریست‌های خارجی نیز شده است. پلکانی بودن معماری روستای کنگ است که از آن به عنوان ماسوله خراسان نیز یاد می‌شود. خانه‌هایی که روی یکدیگر ساخته شده‌اند و بصورتی اعجاب‌انگیز سینه کش کوه را بالا رفته‌اند. معماری خشتی و شیوه قرار گیری خانه‌ها به گونه‌ای است که با توجه به جهت وزش باد و تابش نور خورشید بیش‌ترین انرژی را جذب می‌کند که خود گواهی بر خِرد بالای مردمان این دیار در طراحی و معماری است.

برخی دیگر از جاذبه‌ های دیدنی روستای کنگ:

چشم اندازهای زیبا

روستای کنگ در دامنه کوه های بینالود قرار گرفته است. همین امر باعث می‌شود تا چشم اندازهای زیبایی از کوه‌ها و ارتفاعات اطراف را در روستای کنگ نظاره کنید. چشم اندازهای کوهستانی زیبا، علاوه بر سوژه‌های ناب عکاسی بسیار مورد توجه کوهنوردان می‌باشد. یکی از تفریحاتی که در این روستا می‌توانید تجربه کنید پیاده روی و کوه پیمایی با شیب ملایم در دامنه‌های اطراف روستاست که خود از جاذبه های طبیعی و گردشگری حومه مشهد محسوب می‌شود و برای فعالیت‌‌های تفریحی و ورزشی بسیار مناسب است. اگر به گشت و گذار در دامنه‌های اطراف می‌روید می توانید گیاهان دارویی نیز جمع کنید. پرسیاووشان، خاکشیر و گل گاوزبان از گیاهان دارویی هستند که در اینجا می‌رویند.

طبیعت روستای کنگ

قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های قدیمی همراه با خانه های ساده و بافت قدمی روستای کنگ این شانس را به شما می دهد که کمی در تاریخ سفر کنید و لذت ببرید. اما طبیعت روستای کنگ نیز بسیار زیباست و با درختان سرسبز و باغات میوه انتظار شما را می‌کشد. روستای کنگ در بهار پُر از شکوفه‌های زیباست. در تابستان اما میوه‌های خوشمزه و آبدار است که بر روی درختان جلوه‌گری می‌کنند و تصویری تازه را به نمایش می‌گذارند. آلبالو و گیلاس مهم ترین محصولات باغات کنگ است. طبیعت روستای کنگ در پاییز به سبب رنگارنگی برگ‌ها محسور کننده خواهد بود و در زمستان نیز پوشش سفید برف، به آرامش و صلابت روستا می‌افزاید.

رودخانه کنگ

رودخانه کنگ طبیعت روستا را دگرگون کرده است و منشا حیات و سر زندگی در روستاست. این رودخانه همیشه پر آب از زمین‌های اطراف روستا عبور می‌کند و باعث سیرآب شدن باغ‌های روستای کنگ می‌شود.

آبشار کنگ

آبشار کنگ در فاصله ۵ کیلومتری جنوب غربی روستای کنگ در میان دره‌ای سر سبز قرار گرفته است. وجود چشمه‌ها و آبشارهای کوچک دیگری در مسیر آبشار کنگ بر جذابیت‌های آن می‌افزاید. آبشار کنگ یکی از جاذبه های طبیعی روستای کنگ است که در مسیر رودخانه کنگ واقع شده است.

رباط شاه عباسی

رباط پای کوه یا رباط شاه عباسی از دیگر دیدنی های کنگ است. که در انتهای دره کنگ و بر روی دامنه‌ای مشرف به رودخانه کنگ قرار دارد. رباط شاه عباسی در زیرِزمین و با کَندن آن ساخته شده است. سقف این رباط هم تراز با شیب دامنه ی کوه می‌باشد و بنا به گفته مردم روستا، در گذشته راه قدیم نیشابور به مشهد از کنار این رباط  عبور می‌کرده است. رباط به ساختمان‌های کنار راه و به ویژه بیرون از شهر و آبادی اطلاق می‌شود که کاروانیان برای استراحت از آن استفاده می‌کردند. برای رسیدن به رباط به یک ساعت و نیم پیاده روی از روستا احتیاج دارید.

قبرستان کنگ

شهرت قبرستان کنگ به دلیل سنگ قبرهای آن است. دو سنگ قبر قلوه‌ای شکل، بر روی هر قبر، به چشم می‌خورد و با توجه به موقعیت، سن و جنس متوفی، علامت خاصی به شکل‌های گوناگون همچون شانه، صورت و ... بر روی آنها دیده می‌شود. زمان تولد و وفات، بر روی سنگ قبرها بر اساس ماه‌های قمری ست. جنس اکثر سنگ قبرها از شیست است. شیست یک سنگ دگرگونی مسطح است که لایه لایه و ورق مانند و تقریبا موازی می‌باشد. قبرستان کنگ بر روی تپه‌ای مشرف به روستا قرار دارد و از دیگر جاذبه های گردشگری روستای کنگ بشمار می‌آید.

کمپینک و پیک نیک در روستای کنگ

طبیعت اطراف روستا کنگ فضایی مناسب برای پیک نیک و خوشگزرانی با افراد خانواده است. با چادر زدن در ارتفاعات اطراف می‌توانید ضمن لذت بردن از جلوه‌های روستا به تفریح و بازی نیز بپردازید.

آداب و رسوم و غذاهای سنتی روستای کنگ

اگر در مناسب های خاصی به روستای کنگ بروید شانس این را خواهید داشت که بیشتر با رسم و رسومات اهالی روستا آشنا شوید. در محرم اهالی کنگ رسم و رسومات خاص خود را دارند که با حرکت علم‌ها از تکیه‌ای به تکی دیگر همراه است و توسط چند طایفه خاص در روستا انجام می‌شود. مردم کنگ در روز تاسوعا نذرهای خود برای کمک به مسجد و عزاداری را در مراسمی با عنوان «حسن، حسین» به خادمین مسجد پرداخت می کنند. کودکان هر خانواده بعد از پرداخت نذری ذکر «حسن، حسین» را در پشت بلندگو می‌گویند و از خادمین یک نان به نشانه تبرک می‌گیرند. سپس در پایان عزاداری از مردم با حلیم نذری پذیرایی می شود.

 مردم روستای کنگ مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند. یکی از عقاید جالب مردمان کنگ، روشن کردن شمع در زیر درختی کنار چشمه است که به اعتقاد اهالی، محل دفن یک امامزاده می‌باشد. مردم اکثرا نذر و نیاز خود را در این مکان انجام می‌دهند و معتقدند که امام زاده حاجت آنها را برآورده می‌سازد.

مراسم‌های عروسی نیز در روستای کنگ حال هوای خاص و بسیار شادی دارد. رقص و پایکوبی همراه با صدای دُهل و سُرنا و آوازهای محلی، شادی مردم را به اوج خود می‌رساند. از تفریحات و بازی‌های محلی کودکان و نوجوانان روستا نیز می‌توان به «کوپ بازی با چوب»، «چهل بازی» و «گرگم به هوا» اشاره کرد. همچنین از غذاهای سنتی روستای کنگ می‌توان به آش شله قلم کار، شله ماش، بلغور و آش مخصوص با سبزی کوهی و نوعی نان مخصوص که با سیب زمینی سرو می شود اشاره کرد. توصیه می کنیم در سفر به روستای کنگ حتما از غذاهای سنتی آن نیز میل نمایید.

بهترین زمان سفر به روستای کنگ

روستای کنگ خراسان در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. با وجود ارتفاع زیاد، به دلیل وجود کوه‌های مرتفع در اطراف روستا، موقعیت خاص جغرافیایی منطقه، درختان زیاد و عدم وزش بادهای خشک، روستای کنگ دارای آب و هوایی معتدل، بسیار مطبوع و ییلاقی است. معمولا دمای هوا در روستای کنگ 3 تا 4 درجه از مشهد خنک تر است. بهترین زمان سفر به روستای کنگ را می‌توان بهار و تابستان دانست در این فصول گردشگران زیادی از روستای کنگ دیدن می‌کنند. اما روستای کنگ در پاییز نیز بسیار تماشایست. در این فصل به دلیل درختان زیاد روستا، جادوی رنگ‌ها در کوچه پس کوچه‌های روستای کنگ عقل از سر انسان می‌رباید!.

روستای کنگ کجاست؟

روستای کنگ در استان خراسان رضوی، و 19 کلیومتری غرب طرقبه و 28 کیلومتری مشهد قرار گرفته است. برای دسترسی به روستای کنگ ابتدا می بایست راهی طرقبه شوید. در طرقبه و از طریق جاده کمربندی وارد جاده روستای نغندر شوید. پس از گذشتن از این روستا راه خود را ادامه دهید تا به آخرین روستا جاده یعنی کنگ برسید. مسیر رسیدن به روستای کنگ آسفالته و دارای شرایط مطلوبی ست و برای هر نوع خودریی نیز مناسب می باشد.

اقامت در روستای کنگ؟

روستای کنگ در بهار، تابستان و پاییز میزبان جمع قابل توجهی از گردشگران است. برای اقامت در روستای کنگ می توانید از اقامتگاه های بوم گردی روستای کنگ استفاده نمایید. کمپینگ در روستای کنگ هم تجربه ایست که قطعا می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. اگر قصد کمپ زدن در روستای کنگ را دارید پیشنهاد می‌کنیم نکات کمپ زنی در طبیعت را نیز مطالعه نمایید. اجاره سویت در طرقبه و یا اقامت در مهمان پذیرها و هتل های شهرهای اطراف نیز مناسب است. با اقامت در شهرهای اطراف می‌توانید طی یک سفر یک روزه و در زمان کوتاهی خود را به کنگ برسانید.

روستای کنگ یکی از روستاهای زیبا مشهد است که با معماری متفاوت خود توانسته شهرت زیادی بین طبیعت گران و اهالی سفر بدست آورد. متاسفانه در سالیان اخیر جمعیت روستا کمتر شده و کارشناسان بر این باورند که این روستای چند هزار ساله به نوعی در حال نابودی است! که توجه بیشتر مسئولین را میطلبد. به هرحال سفربام امیدوار است که شما گردگشران عزیز از روستای زیبای کنگ دیدن نمایید و با نظرات خوب خود ما را نیز از دیدنی های روستای کنگ بیش‌تر از پیش مطلع سازید.

 

متنوع ترین مطالب
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم

اجاره ویلا در خراسان رضوی