www.safarbam.com www.safarbam.com

روستای افجه لواسان

روستاهای اطراف تهران یا ییلاقات اطراف تهران فرصتی مناسب برای اهالی پایتخت است تا در سفری یک روزه به طبیعت زیبای روستاهای اطراف تهران کمی از زندگی شهرنشینی و هیاهوی آن فاصله گرفته و چند ساعتی را در هوای پاک تنفس کنند!. روستای زیبای افجه یکی از روستاهای اطراف تهران است که به سبب جاذبه‌های دیدنی خود همواره مورد توجه تهرانی‌ها و طبیعت گران بوده است.

روستای افجه در ارتفاع ۲۰۴۰ متری از سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است. اغلب مردمان افجه باغدار هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند محصولاتی مثل گردو  و گیلاس در اینجا به وفور یافت می‌شود و اگر در فصل مناسب به افجه بیایید می‌توانید میوه‌هایی باکیفیت را کاملا تازه از باغات خریداری کنید و به عنوان سوغات با خود بیاورید.

جاذبه های دیدنی روستای افجه

از جاذبه های دیدنی روستای افجه می‌توان به دشت هویج اشاره کرد که مهم ترین جاذبه دیدنی روستای افجه نیز محسوب می‌شود. آبشار پسچویک و آبشار موآب نیز در همین مسیر قرار دارند. برای رسیدن به دشت هویج ابتدا راهی شمال شرقی روستای افجه شوید. تابلوهایی در مسیر وجود دارند که شما را هدایت خواهند کرد مسیر را ادامه دهید تا به پُل برسید اگر از پُل عبور کنید و به سمت راست برانید به روستای برگ جهان خواهید رفت، مستقیم برانید تا به دشت هویج برسید. مسیر دسترسی آسفالته است اما در انتهای مسیر حدود 4 کیلومتر مسیر خاکی و سنگی می‌شود که جای نگرانی نیست و با هر نوع خودرویی  می‌توان رفت. با رسیدن به کیوسک نگهبانی مبلغی به عنوان ورودی از شما گرفته می‌شود. همین جا باید خودرو را پارک کنید و عازم پیاده روی تا دشت هویج شوید.

با ورود به محوطه آبشار و دشت هویج اولین چیزی که شما را سر ذوق می‌آورد دیدن رودخانه افجه و جریان آب روان آن است. از همین جا گردشران زیادی بساط پیک نیک را برپا کرده و چادر زده‌اند. در کنار رودخانه مسیری پاکوب وجود دارد که با حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی در این مسیر می توانید خود را به آبشار پسچویک برسانید. آبشار پسچویک ۱۵ متر ارتفاع دارد و در یال کوه مشرف به دشت هویج واقع بوده و اطراف آن را درختان بلند افرا فرا گرفته‌اند که زیبایی فوق العاده‌ای دارد. از اینجا به بعد تقریبا یک ساعت دیگر که پیاده روی کنید به دشت هویج خواهید رسید. دشت هویج در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا در بالادست روستا و در ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. در زبان محلی به دشت هویج گرچال، گهچال و یا گیاه چال گفته می‌شود. بنا بر روایاتی در گذشته اکثر زمین‌های این منطقه به کاشت هویج اختصاص داشته است و علت نامگذاری این منطقه نیز همین است گرچه امروزه اثری از هویج در اینجا یافت نمی‌شود!. امروزه دشت هویج تنها به عنوان یک ناحیه بکر محسوب می‌شود  که گردشگران می‌توانند ساعات خوشی را در آن سپری نمایند. از دیگر مکان‌های دیدنی ییلاق افجه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آبشار موآب

آبشار موآب قبل از دشت هویج و در سینه کش قله ساکا قرار گرفته است. این آبشار حدود ۱۸۰ متر ارتفاع دارد. آبشار موآب در اواخر تابستان کم آب می‌شود اما در سایر فصول سایر آبی خروشان دارد و صدای شرشر آب آن تا رسیدن به دشت هویج میمهان گوش‌هایتان خواهد بود. 

قلعه سربند یا ساکا

از آثار تاریخی روستای افجه می‌توان به قلعه ساکا اشاره کرد. قدمت قلعه به قرون دوم و سوم هجری می‌رسد و جالب است بدانید که این قلعه تا دوره صفویه فعال و مورد استفاده بوده است. این قلعه در مرتفع ترین نقطه روستا واقع شده است و روستاهای افجه، راحت آباد، ناصر آباد، امامه، کند سفلی و کند اولیا و بخش بزرگی از لوسان را در سیطره دید خود دارد. امروزه از قلعه ساکا جز مشتی خاک و سنگ چیزی باقی نماده که نیازمند توجه بیشتری از جانب مسولین است.

حمام تاریخی افجه

روستای افجه دارای یک حمام تاریخی نیز هست که قدمت آن به دوره صفویه یا اوایل قاجاریه می‌رسد. حمام دارای دو قسمت مردانه و زنانه است و جالب است بدانید که این حمام علاوه بر قدمت بسیار زیاد آن همچنان فعال بوده و مورد استفاده اهالی روستاست. متاسفانه به سبب بازسازی‌های انجام شده هم اکنون این حمام دیگر شکل تاریخی و قدیمی خود ندارد و تنها سقف‌های هلالی شکل و طاق‌های هلالی شکلش باقی مانده است!.

قصر ناصرالدین شاه

در بخش شمالی روستا بقایای یک قصر از دوران قاجاریه برجای مانده است که گفته می‌شود متعلق به ناصرالدین شاه قاجار بوده است. از این قصر نیز به غیر از چند دیوار بلند و مقداری مصالح خشتی چیز زیادی سالم نمانده است!.

سقاخانه حضرت ابوالفضل

در ابتدای روستا و محله چراغان سقاخانه حضرت ابوالفضل قرار دارد. این مکان زیارتی در واقع در دل بافت قدیمی روستا واقع شده است. البته در حال حاضر با پیدایش ساختمان های نوساز با نماهای سنگی و امروزی تقریبا چیزی از بافت قدیمی در اینجا به چشم نمی‌خورد!. برای رفتن به سقاخانه و مسجد حضرت ابوالفضل و چنار کهنسال آن که عمرش به ۴۰۰ سال می‌رسد می‌بایست خودرو خود را در میدان اصلی پارک کنید سپس با چند دقیقه‌ای پیاده روی در کوچه‌های باریک افجه به سقاخانه خواهید رسید.

رودخانه افجه و تبله رود

رودخانه افجه که آبشار پسچویک نیز روی آن قرار دارد از شرق روستای افجه می‌گذرد و رودخانه تبله رود از داخل روستا می‌گذرد. وجود این دو رودخانه بر زیبایی‌های روستا افزوده و موجب رونق باغات و مزارع روستا شده است.

قلل افجه

ارتفاعات و قلل افجه همواره مورد توجه کوهنواردان بوده است. کوهنواردانی که قصد صعود به قلل ساکا، مهرچال، ریزیان پرسون و آتشکده را دارند می‌بایست راهی روستای افجه شوند. این قلل زیبا معمولا مقصد بسیاری از کوهنوردان در صبح روزهای تعطیل است.

بهترین زمان سفر به روستای افجه

سفر به روستای افجه فصل خاصی ندارد. دسترسی به روستا آسان و از طریق مسیر آسفالته بوده و برای طبیعت گران و عاشقان روستاگردی، افجه همواره چیزی برای عرضه خواهد داشت. اما آب و هوای روستای افجه در پاییز و زمستان رو به سردی می‌رود و برای سفرهای خانوادگی یا پیک نیک مناسب نیست بنابراین می‌توان گفت بهترین زمان سفر به روستای افجه بهار و تابستان خصوصا ایام تعطیل و یا آخر هفته هاست در این زمان همواره تعداد زیادی از گردشگران به این روستا سفر می‌کنند. همچنین گفته می‌شود دیدنی های روستای افجه در بهار چندین برابر است.

چطوری بریم روستای افجه بهتره؟

برای سفر به روستای افجه نیاز به وسایل خاصی ندارید. مسیر دسترسی به روستای افجه آسفالته و دارای وضعیت مناسبی است. تمام اقلام مورد نیاز خود را می‌توانید از لواسان تهیه کنید. در روستا نیز مغازه‌های سوپرمارکت، قصابی، تعداد کمی رستوران، سرویس بهداشتی و نیز برخی دیگر از امکانات رفاهی مورد نیاز مسافران وجود دارد. افجه پمپ بنزین ندارد و تا اولین مراکز درمانی و امنیتی 8 کیلومتر تا لواسان فاصله دارید. وضعیت آن دهی موبایل تا پای آبشار خوب است اما اینترنت ضعیف است و به سختی وصل می‌شود. کفش و لباس مناسب پیاده روی و عصای کوهپیمای وسایلی هستند که داشتنشان در اینجا ضروری بنظر می‌رسد. همچنین بهتر است اقلام خوراکی، زیر انداز و سایر وسایل را در کوله‌های بَند دار جا دهید تا بتوانید مسافت بیشتری را صعود کنید. گشت و گذار خود را در ساعات اولیه روز آغاز کنید تا گرما سرعت شما را کُند نکند. این گشت از میان باغ‌های میوه و جوی‌های آب که برای آبیاری باغ‌ها هدایت می‌شوند، انجام می‌پذیرد و بسیار دلچسب خواهد بود.

تورهای روستای افجه نیز معمولا از تنوع و جذابیت‌های خاصی برخوردار هستند و طرفداران زیادی دارند. اگر از تور روستای افجه استفاده می‌‌کنید به سبب آشنایی بیشتر رهبران این تورها از دیدنی‌ها و خصوصا مسیرهای کوهپیمایی قلل افجه این فرصت را خواهید داشت تا به کشف بیشتر دیدنی های افجه بپردازید.

روستای افجه کجاست؟

روستای افجه در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات قرار دارد. مسیر دسترسی به روستای افجه از طریق خیابان لشکرک و سپس لواسان است. از هرکجای تهران که هستید ابتدا خود را به اتوبان بابای و جاده لشکرک برسانید مسیر را ادامه دهید تا به لواسان برسید. مسیر دسترسی تا روستای افجه دارای شرایط مناسبی است اما اغلب پیچ در پیچ بوده و در بعضی از نقاط دارای پیچ‌های خطرناک است پس بیشتر مراقب باشید و با سرعت مطمئنه برانید. از لواسان تا روستای افجه ۵ کیلومتر فاصله در پیش دارید. همچنین برای اطلاع از آدرس دقیق روستای افجه نیز می‌توانید از لینک مسیریابی گوگل مَپ که در سایت قرار دارد استفاده نمایید و با دقت بیشتری مسیر را بررسی کنید.

اجاره ویلا در روستای افجه

اگر به دنبال اجاره خانه یا سوئیت در روستای افجه و یا قصد اجاره ویلا در افجه را دارید بهتر است بدانید که افجه مکان اقامتی چندانی ندارد اما در صورت تمایل می‌توانید با پرداخت مبالغ بیشتر باغی کرایه کنید و در آن اقامت نمایید. برای اقامت در افجه بهتر است در لواسان اقامت نمایید. برای این کار می‌تواند از مراکز اقامتی لواسان استفاده کنید و یا با اجاره ویلا در لوسان و یا اجاره خانه روستایی در لواسان مکان اقامتی مناسبی را برای خود دست و پا نمایید.

متنوع ترین مطالب
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی

اجاره ویلا در تهران