www.safarbam.com www.safarbam.com

دریاچه ویستان

دریاچه بره سر (ویستان) از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی استان گیلان است. شهر کوهپایه‌ای بره سر در بخش خورگام و در 40 کیلومتری شهرستان رودبار واقع شده است. دریاچه ویستان فاقد رود دایمی است و از سرازیر شدن آب‌های سطحی و چشمه‌های زیرزمینی ایجاد شده است در واقع بعد از بروز یک زلزله این استخر زیبا به طور طبیعی پدید آمده که آب آن از ارتفاعات تامین می‌شود و محیط آن موجب شده که به یک جاذبه‌ی گردشگری دیدنی تبدیل شود. وسعت دریاچه در حدود ۴ هکتار است و طولی در حدود ٢٣٠ متر و عرضی در حدود ١٠٠ متر دارد. در این دریاچه انواع جانوران و گیاهان دیده می‌شوند.  دریاچه ویستان از دو سو به جنگل‌های زیبای راش و از جهات دیگر به مراتع و تپه ماهورهای زیبا محدود می ‌گردد.

در دریاچه ویستان چه می‌بینیم؟

به دلیل جاده دسترسی منتهی به دریاچه که وضعیت مناسبی ندارد اولین چیزی که در اینجا بنظر می‌رسد بکر بودن محیط دریاچه است. ماهیگری، برپایی بساط پیک نیک و کباب، بازی کردن و لذت بردن از هوای تازه از دیگر جاذبه‌های ویستان است. دریاچه ویستان در دل جنگل واقع شده است و طبیعت اطراف بسیار زیبا و تماشایی خواهد بود مخصوصا اگر در فصول گرم سال به اینجا سفر کنید مناظر جذاب بیشماری برای عکاسی و ثبت خاطرات خواهید یافت. بید، بلوط، راش، زالزالک و گیاهانی چون گل گاوزبان، لاله کوهی، شیرین بیان در جنگل‌های اطراف به چشم می‌خورد اما چیزی که در حاشیه دریاچه به وفور یافت می‌شود گیاه نی است. امنیت منطقه بالاست و ویستان همواره میزبان تعدادی از گردشگران است که برای بازدید از دریاچه می‌آیند.

کی بریم دریاچه ویستان بهتره؟

این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و قرار گرفتن دریاچه در دره برای فصول گرم سال پیشنهاد می‌گردد. در فصل زمستان آب سطح دریاچه بطور کامل یخ می‌زند و توصیه به رفتن در این فصل نمی‌شود. اما پاییز زیبایی‌های خاص خودش را دارد در این فصل برگ‌های درختان هرکدام به رنگی در می‌آیند و زیبایی خاصی به محیط اطراف دریاچه می‌دهند. در هر فصلی که به دریاچه سفر می‌کنید شرایط بارندگی را بررسی کنید هوای بارانی باعث دسترسی سخت‌تر به دریاچه شده و می‌تواند بازدید شما را با مشکل مواجه کند.

چطوری بریم دریاچه ویستان بهتره؟

بهتر است اقلام ضروری و وسایل مورد نیاز خود را از روستای داماش تهیه کنید. اطراف دریاچه فاقد هرگونه امکانات رفاهی است. مسیر دو کیلومتری از روستا تا دریاچه بصورت سنگلاخی و داری شیب تندی است و بهتر است با خودروهای شاسی به این دریاچه بروید اما می‌توان با خودروهای معمولی نیز به دریاچه رسید و اگر بارندگی نداشته باشیم مشکلی ایجاد نخواهد شد.

از کجا بریم دریاچه ویستان بهتره؟

چنانچه از تهران قصد مسافرت به این منطقه را دارید می‌توانید از بزرگراه قزوین – رشت تا لوشان حرکت کنید و از آنجا با تغییر مسیر به سمت داماش بروید. از داماش تا بره سر کمتر از ۸ کیلومتر فاصله است. اگر از این مسیر استفاده کنید دقیقا در ابتدای بره سر و قبل از ورود به شهر جاده‌ای در سمت چپ وجود دارد که با 2 کیلومتر مسافت، شما را به دریاچه می‌رساند. این مسیر دارای شیب‌های تند و سنگلاخی است و ترجیحا خودروهای دو دیفرانسیل پیشنهاد میگردد. چنانچه از سمت رشت قصد سفر به این دریاچه زیبا را دارید باید از رستم آباد مسیر خود را تغییر داده و به سمت توتکابن و از آنجا به سمت بره سر و داماش بروید. در این مسیر می توانید از مناظر بسیار زیبایی استفاده کنید، همچنین نمای جنوبی قله درفک از این مسیر قابل مشاهده است.

فاصله دریاچه تا رودبار ۵۶ کیلومتر، یعنی کمتر از یک ساعت و نیم است. از رشت تا این منطقه هم یک ساعت و ۵۰ دقیقه فاصله است، یعنی ۹۰ کیلومتر. اگر از تهران راه بیافتیم، حدود ۴ساعت و نیم رانندگی در پیش داریم.

شب کجا بمونیم؟

برای شب مانی و اقامت می‌توانید سری به روستاهای اطراف بزنید و از خانه‌های محلی جهت اجاره استفاده کنید. محیط اطراف دریاچه تمیز است و محلی مناسب برای برپایی کمپ و چادر زدن می‌باشد اگر می‌خواهید شب را در چادر و در کنار دریاچه بگذرانید تا جای ممکن گروهی سفر کنید و امکانات لازم مثل آب آشامیدنی، کیسه خواب، لبلس گرم، مواد غذایی و ... را همراه داشته باشید زیرا محیط اطراف دریاچه بکر است و امکانات رفاهی خاصی ندارد.

متنوع ترین مطالب
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی

اجاره ویلا در گیلان