www.safarbam.com www.safarbam.com

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت در جنوب غربی شهر چالوس و در شمال شرقی کلاردشت در دامنه‌های علم کوه واقع شده است و یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران بشمار می‌رود. وَلَشت به عنوان ۷۱ امین اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است و بزرگترین دریاچه آب شیرین استان مازندران نیز می‌باشد. وسعت دریاچه تقریبا ۱۵ هکتار است. عمق آن در اطراف حدودا ۹ متر و در مرکز به ۱۸ متر می‌رسد و حداکثر عمق دریاچه در طول سال 22 متر است. آب دریاچه بیشتر از طریق چشمه‌هایی که در دل دریاچه می‌جوشند تامین می‌شوند همچنین نزولات آسمانی و سیلاب‌های فصلی نیز در تامین آب دریاچه نقش دارند.

دریاچه وَلَشت به دلیل قرار گرفتن در میان کوه‌ها تصویری خاص از طبیعت را به شما هدیه می‌دهد. این دریاچه با چشم اندازی زیبا و دلنشین یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود و محیط زیست مناسبی برای پرندگان و آبزیان فراهم نموده است. اردک ماهی، ماهی سفید، قورباغه و انواع جلبک‌ها از جمله جانورانی هستند که در این دریاچه خواهید دید. این دریاچه زیبا از جمله دیدنی‌ترین میراث طبیعی كشور و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کلاردشت محسوب می‌شود و هر ساله تعداد بسیاری از گردشگران از این دریاچه بازدید می‌کنند. دریاچه ولشت مکانی بسیار مناسب برای گردشگری یک روزه است. اگر از عاشقان طبیعت هستید در اولین فرصت برنامه سفر را ترتیب دهید و راهی این مکان زیبا شوید.

در دریاچه ولشت چه می‌بینیم؟

دریاچه ولشت یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری محسوب می‌شود و اغلب مسافرانی که به کلاردشت سفر می‌کنند به ولشت هم می‌آیند. به خصوص در فصول پر رفت و آمد امکانات مناسبی برای گردشگران فراهم شده است. قایق سواری، جت اسکی، رستوران، کافه، زمین والیبال، نمازخانه، سرویس بهداشتی، بوفه و سوپر مارکت از جمله امکاناتی است که در اطراف دریاچه وجود دارد. ماهی گیری، عکاسی، بازی کردن در کنار دریاچه، دیدن اکوسیستم منطقه و گونه‌های جانوری و گیاهی و لذت نشستن در کنار دریاچه و نظاره کردن زیبایی‌های آن از جمله جاذبه‌های دیدنی دیگری است که در بازدید از ولشت نصیبتان خواهد شد.

کی بریم دریاچه ولشت بهتره؟

به دلیل قرار گرفتن دریاچه در میان کوه‌ها آب و هوای منطقه سرد کوهستانی می باشد. همچنین از خطر سیلاب‌های فصلی که به سمت دریاچه جاری می‌شوند نیز نباید غافل شوید. با سرد شدن هوا در فصل پاییز و زمستان دمای هوا تا منفی 30 درجه نیز کاهش می‌یابد و حتی ممکن است آب دریاچه یخ بزند. اما بهترین زمان برای بازدید از دریاچه بهار و تابستان است. در این فصول به دلیل سرسبزی منطقه و تعطیلات بسیاری از گردشگران راهی دریاچه می شوند. بنابراین بهتر است اگر قصد طبیعت گردی در ولشت را دارید در فصل‌های گرم سال که بارش‌ها کمتر است از این دریاچه دیدن کنید و از خنک‌های هوایی این منطقه نهایت لذت را ببرید.

چطوری بریم دریاچه ولشت بهتره؟

برای رفتن به ولشت می‌توانید به راحتی و با هر نوع خودرویی تا نزدیکی دریاچه برانید. برای وارد شدن به محیط گردشگری دریاچه باید مبلغی را به عنوان ورودی بپردازید. امکانات مناسب از جمله سوپر مارکت، امکانات تفریحی و بهداشتی در اینجا وجود دارد. اگر قصد برپایی پیک نیک دارید زغال یا هیزم مناسب با خود همراه داشته باشید. چادر مسافرتی و لباس اضافی از جمله وسایل دیگری هستند که بهتر است با خود همراه داشته باشید. طبیعت کلاردشت و زیبایی‌های دریاچه ولشت مسافران زیادی را به این منطقه می کشاند بنابراین لازم است که تک تک شما گردشگران عزیز در سلامت نگه داشتن محیط طبیعی دریاچه، حفظ نظافت و جلوگیری از آلودگی خصوصا آلودگی آب دریاچه جدا کوشا باشید.

از کجا بریم دریاچه ولشت بهتره؟

دریاچه ولشت در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس و در نزدیکی شهر مرزن آباد در منطقه کلاردشت قرار دارد. کلاردشت(کلار یا کلارآباد) نام منطقه‌ای ییلاقی در غرب مرزن آباد و 12 کیلومتری آن است. کلاردشت در دامنه‌های شمالی سلسله جبال البرز قرار دارد و یکی از معروف‌ترین قله‌های آن علم کوه است که در جنوب غربی کلاردشت واقع شده است. کلاردشت منطقه‌ای بسیار زیبا و توریستی است و دارای رودخانه‌ها، چشمه‌ها و دریاچه‌های کوچک و بزرگی است که از کوه‌های غرب کلاردشت سرچشمه می گیرند و بر جاذبه‌های طبیعی این منطقه می‌افزایند كه درياچه ولشت نیز يكی از همین جاذبه‌هاست.

برای دسترسی به دریاچه راهی جاده چالوس شوید سپس به سمت مرزن آباد بروید، چهار کیلومتر پس از مرزن‌آباد به سمت چپ جاده بپیچید، در آنجا یک جاده آسفالته وجود دارد که با طی ۱۲ کیلومتر شما را به پای دریاچه می‌رساند.

شب کجا بمونیم؟

اگر قصد دارید در نزدیکی دریاچه اقامت داشته باشید می‌توانید از سوییت‌های هتل آپارتمانی که در حوالی این جاذبه وجود دارد استفاده کنید. اقامت در طبیعت نیز گزینه جذابی دیگری‌ست که تجربه متفاوتی را برای شما رقم خواهد زد. اگر هوا مساعد باشد می‌توانید براحتی شب را در چادر بگزارنید و کمپینگ را در این منطقه امتحان کنید. شب دریاچه واقعا زیباست اما برای کمپینگ در کنار آن حتما چادر مناسب و ضد آب همراه داشته باشید و در همه فصول، لباس گرم با خود ببرید.

همچنین هتل‌ها و خانه‌های محلی در مرزن آباد، کلاردشت و یا حتی شهر چالوس مکان‌های دیگری‌ست که می‌توانید شب را در آنجا بگزارنید و صبح زود با کمترین فاصله عازم دریاچه شوید. می‌توانید از طریق اجاره ویلا در کلاردشت، اجاره ویلا در مرزن آباد و یا اجاره خانه در چالوس مکان مناسب برای اقامت خود را مشخص کنید.

 

 

متنوع ترین مطالب
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!

اجاره ویلا در مازندران