www.safarbam.com www.safarbam.com

حرم علی بن موسی بن جعفر (علیه سلام) ملقب به رضا هشتمین امام شیعیان در شهر مشهد ، استان خراسان رضوی واقع شده است این حرم همواره برای مسلمانان بویژه شیعیان محل اطمینان و آرامش خاطر می‌باشد. یکی از بهترین مکان‌هایی که برای آرامش و دریافت انرژی مثبت توصیه می‌شود رفتن به حرم امام رضا (ع) است . درحال حاضر این امام رئوف هر ساله پذیرای تعداد زیادی از زائران از سراسر جهان اسلام می‌باشد.

بر طبق روایات در سال ۲۰۰ هجری قمری مامون خلیفه عباسی به اجبار امام رضا (ع) را از مدینه در عربستان به ایران آورد که حکومت خود را بظاهر دوستدار خاندان رسالت نشان دهد چند سال بعد امام رضا (ع) به دست مامون با زهر، مسموم و به شهادت رسانده می‌شود و در بالای سر هارون الرشید پدر مامون به خاک سپرده شد. هم‌اکنون شهر مشهد به محوریت حرم امام رضا (ع) سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر از سراسر جهان اسلام است.

حرم امام رضا(ع) مجموعه‌ای است از مسجدها، آرامگاه ها، رواق ها، صحن ها، کتابخانه‌ها و موزه هایی که حول حرم شریف بتدریج بنا شده‌اند که در این میان مسجد بالاسر و مسجد گوهرشاد از مهمترین بناهای پیوسته به حرم هستند. قدیمی ترین بخش‌های حرم مربوط به سال ۶۱۰ هجری قمری (۱۲۳۰ م ) است. مساحت حرم از ۱۲ هزار متر مربع در گذشته به یک میلیون متر مربع فعلی می‌رسد که این حرم را به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان تبدیل کرده است. هم‌اکنون ۹ صحن و ۲۶ رواق در حرم امام رضا وجود دارد. هر صحن، شامل یک فضای باز و محصور است که رواق‌ها و ایوان‌هایی در پیرامون آن وجود دارد. مساحت مجموع صحن‌های حرم، ۲۲۵/۲۲۳ مترمربع است. صحن‌های انقلاب و آزادی، دو صحن تاریخی مجموعه حرم محسوب می‌شوند. صحن‌های جمهوری اسلامی و قدس پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، و صحن‌های جامع رضوی، غدیر، کوثر و هدایت در طرح توسعه حریم رضوی بنا شدند. بزرگ‌ترین صحن، صحن جامع رضوی به مساحت ۶۰/۱۸۸ مترمربع است که در ظلع جنوب حرم قرار دارد. فضاهای مسقف و محصور در پیرامون حرم، رواق نامیده می‌شوند. اکنون بزرگ‌ترین رواق حرم، رواق امام خمینی (ره) به مساحت ۶/۳۰۰ مترمربع است که قبلاً صحن بوده و بعدها مسقف شده است رواق‌های دارالحُفّاظ، دارالسّیاده، دارالشّرف، دارالشّکر، دارالفیض، توحیدخانه، گنبد الله‌وردی‌خان، دارالسّعاده، دارالضّیافه، گنبد حاتم‌خانی، دارالسّلام، دارالسّرور، دارالعزّه، دارالذّکر، دارالزّهد، شیخ بهاءالدین، دارالعباده، دارالاخلاص، دارالولایه، دارالاجابه، دارالهدایه، دارالرّحمه، دارالحکمه، دارالحجّه، امام خمینی، دارالمرحمه از دیگر رواق‌های مجموعه حرم هستند. رواق شیخ طوسی و رواق شیخ حر عاملی رواق‌های زیربستی حرم در غرب و شرق رواق دارالحجّه، و رواق‌های کوثر ، غدیر و دارالکرامه نیز، رواق‌های اقماری صحن جامع رضوی را تشکیل می‌دهند.
در حرم امام رضا دو کتابخانه بزرگ مسجد گوهرشاد کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی وجود دارند همچنین موزه‌های ارزشمندی از قبیل: موزه قرآن و نفایس، موزه مرکزی ، موزه تخصصی فرش و موزه مردم‌شناسی در ۱۷ هزار متر مربع فضای نمایشی، بیش از ۸ هزار قطعه نفیس را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

 در پایان امیدواریم که با سفری زیارتی سیاحتی به مشهد و زیارت مرقد مطهر هشتمین اختر تابناک ولایت روح خود را به آرامش برسانید و از سفرتان لذت کامل ببرید.

متنوع ترین مطالب
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!

اجاره ویلا در خراسان رضوی