www.safarbam.com www.safarbam.com

جواهردشت

جواهردشت (جئوردشت به معنی ده بالا دشت) از ییلاقات خوش آب و هوای استان گیلان شهرستان رودسر بخش چابکسر و از توابع دهستان سیاهکلرود است که در بلندای کوه‌های سماموس(بلندترین قله گیلان با ارتفاع بیش از 3.800متر) و در ارتفاع بیش از 2000 متر از سطح دریا خودنمایی می‌کند. قرار گرفتن بر فراز ابرها، دشت‌های سرسبز و وسیع و آب و هوای خنک و دلپذیر سبب شده است جواهردشت را عروس دشت‌های استان گیلان بنامند. جواهردشت روستایی ییلاقی ست و معمولا مردم چابکسر و روستاهای اطراف در ماه‌های گرم سال به جواهردشت پناه می‌آورند تا هم از خنکای هوای آن بهرمند شوند و هم از چراگاه‌ها و مراتع سرسبز آن برای دام‌های خود استفاده کنند. در ادامه با سفربام همراه باشید تا جواهردشت را بیشتر بشناسیم.

در جواهردشت چه می‌بینیم؟

دیدنی های جواهردشت از ابتدای جاده سیاهکلرود و با استشمام عطر درختان انبوه پرتقال شروع می‌شود. سوکت و آرامش جواهردشت بی نظیر است. طبیعت بکر، دشت‌‌های سرسبز، هوای فوق العاده پاک، دیدن گله‌های اسب در حال چرا، تجربه جیپ سواری و آفرود، عبور از جاده جنگلی و زیبا، همصحبتی با اهالی روستا، پیاده روی و گشت و گذار در دشت، شب نشینی در طبیعت بکر ییلاق و برپایی آتش، تماشای طلوع بی‌نظیر آفتاب، دیدن دریاچه ابر و عکاسی از طبیعت فوق العاده منطقه از جمله جاذبه‌های دیدنی جواهردشت است که گردشگران را بسوی خود فرا می‌خواند. دریاچه ابر جاذبه‌ای است که بسیاری به امید دیدن آن به جواهردشت می‌آیند این پدیده به علت اختلاف ارتفاع و دمای هوای و اغلب در تابستان رخ می‌دهد و اگر خوش شانس باشید دریاچه ابر را خواهید دید. قله سماموس هم مقصد بی‌نظیری برای کوهنوردی حرفه‌ای و آماتوری‌ است اما توجه کنید که اگر قصد کوه پیمایی و زدن به دل دشت را دارید حتما راهنما با خود همراه داشته باشید.

هرساله در مرداد ماه مسابقات کشتی گیله‌مردی، طناب‌کشی و اسب‌ دوانی در روستای جواهردشت برگزار می‌شود. اگر مرداد ماه به جواهردشت می‌آیید می‌توانید از دیدن این مسابقات محلی نیز لذت ببرید. اما در سفر به جواهردشت حیفه که از محصولات ارزشمند، طبیعی و سالم این روستا استفاده نکنید. از سوغاتی‌های جواهردشت می‌توان به لبنیات محلی، دوغ محلی، ماست و پنیر محلی، رب آلوچه و انواع سبزی‌های معطر و دارویی اشاره کرد.

کی بریم جواهردشت بهتره؟

با شروع بارش‌ها از اوایل پاییز دسترسی به جواهردشت مشکل می‌شود و با رو به سردی رفتن هوا ییلاق جواهردشت تا اوایل بهار تقریبا خالی از سکنه است. بهترین زمان برای سفر به جواهردشت، از اواسط فروردین ماه و خصوصا فصل تابستان است. در این ایام زیبایی در جواهردشت در اوج خود قرار دارد و عطر گیاهان و سرسبزی محیط و هوای دلپذیر منطقه سرمستتان خواهد کرد.

چطوری بریم جواهردشت بهتره؟

اگر می‌خواهید تجربه‌ای فراموش نشدنی از سفر به جواهردشت داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم که حداقل یک شب در روستا اقامت کنید. اما اگر یک روزه قصد بازدید از جواهردشت را دارید بهتر است صبح زود حرکت کنید تا بتوانید بطور کامل از جاذبه‌های دیدنی جواهردشت بهرمند شوید و با خودروهای برگشتی تا قبل از تاریک شدن هوا به خیاط محله بازگردید.

متاسفانه جواهر‌دشت امکانات رفاهی چندانی ندارد!. برق روستا بوسیله موتور برق تامین می‌شود. آب لوله کشی نیز در روستا وجود ندارد و مردم آب شرب خود را از چشمه‌های داخل محله تامین می‌کنند. البته به تازگی دکل مخابرات به روستا رسیده است و وضعیت آنتن دهی موبایل خوب است اما اینترنت به سختی وصل می‌شود!. تعدادی مغازه کوچک شامل قصابی، بقالی، کافه و رستوران‌ در ابتدای روستا وجود دارد که بازار اصلی جواهردشت را تشکیل می‌دهند. برای گرمایش نیز بخاری‌های نفتی گرما بخش خانه‌های روستایی جواهردشت است. در ماه‌های گرم سال روستای جواهردشت دارای هوایی خنک و مطبوع است اما اغلب شب‌ها سرد است و می‌بایست با لباس گرم بخوابید پس بهتر است لباس گرم با خود همراه داشته باشید. کفش مناسب را هم فراموش نکنید زیرا زمین روستا ناهموار و گِلی است!.

جواهردشت کجاست؟ از کجا بریم بهتره؟

برای دسترسی به جواهردشت ابتدا راهی شهرستان رودسر شوید سپس به سمت چابکسر برانید. برای رسیدن به چابکسر از استان مازندران نیز ابتدا راهی رامسر شوید سپس با طی 5 کیلومتر از رامسر به چابکسر خواهید رسید. از چابکسر بسمت کلاچای بروید. با طی مسافت 7 کیلومتر به ابتدای جاده سیاهکلرود می‌رسید. سه کیلومتر برانید تا به روستای خیاط محله وارد می شوید. از اینجا به بعد این خودروهای جیپ خیاط محله هستند که شما را به جواهردشت می‌برند!

در روستای خیاط محله خودروهای دودیفرانسیل(اغلب جیپ‌های قدیمی روسی)، نیسان آبی و  خودروهایی که اغلب برای کارهای کشاورزی استفاده می‌شوند را می‌بینید که کارشان بردن مسافر از خیاط محله به جواهردشت است. از روستا تا ییلاق جواهردشت ابتدا 8 کیلومتر جاده جنگلی و آسفالته در پیش داریم سپس 18 کیلومتر جاده خاکی در پیش داریم که هرچه به سمت ییلاق نزدیک‌تر می‌شویم از حجم درختان کاسته شده و به مراتع افزوده می‌شود. این قسمت از مسیر خصوصا در شرایط بارندگی دارای شرایط مناسبی نیست و بهتر است با خودروهای شاسی بروید. اگر می‌خواهید با خودروی خود ادامه مسیر دهید بهتر است شرایط جاده را از رانندگان محلی جویا شوید. اگر شرایط جاده مساعد باشد و بارندگی نداشته باشیم حتی با خودرهای سبک مثل پراید هم می‌توان به جواهردشت رسید اما توصیه نمی‌شود!. از روستای خیاط محله تا روستای جواهردشت در شرایط عادی 75 دقیقه طول می‌کشد.

اقامت در جواهردشت؟

برای شب ماندن در جواهردشت بهترین گزینه اقامت در خانه‌های روستایی جواهردشت است که به تعداد کافی برای اجاره وجود دارند. خانه‌های اجاره‌ای در سیاهکلرود و روستاهای اطراف چابکسر هم وجود دارد که مناسب هستند. نزدیک‌ترین هتل در رودسر قرار دارد. همچنین در ابتدای جواهردشت در کنار زمین بازی محوطه‌ای حصار‌کشی و بزرگ وجود دارد که بسیار مناسب کمپینگ است، چشم‌انداز خوبی دارد و همچنین به امکانات نیز نزدیک است. شب‌های جواهردشت سرد است به همین دلیل برای کمپینگ حتما از چادرهای مناسب استفاده کنید و لباس گرم و کیسه خواب نیز به همراه داشته باشید. در پایان امیدواریم به جواهردشت نگین دشت‌های ایران سفر کنید و از طریق لینک زیر ما را نیز در تجربیات خود سهیم نمایید.

 

 

متنوع ترین مطالب
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!

اجاره ویلا در گیلان