www.safarbam.com www.safarbam.com

آبشار خور

آبشار خُور با ارتفاعی در حدود 50 متر از آبشارهای زیبای استان البرز و یکی از آبشارهای نام آشنای کشور برای طبیعت گردهاست. روستای خور(خور به معنای خورشید است) با ارتفاع تقریبی 2400 متر از سطح دریا در دامنه غربی قله گندم چال (پهنه حصار) قرار گرفته است و از نقاط دیدنی استان البرز می‌باشد. قله گندم چال (پهنه حصار یا پشته بند) از قلل البرز مرکزی به ارتفاع 3400 متر در بین جاده چالوس و جاده سولقان قرار دارد و از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه وردآورد منتهی می‌شود. آب آبشار از طریق آب شدن برف‌ها از سمت قله پهنه حصار تامین می‌شود. در گذشته، نهری کوچک و زیبا وجود داشت که آب آبشار را به سمت مناطق پایین دست هدایت می‌کرد اما اکنون برای انتقال آب به روستا کانالی کوچک و بٍتُنی درست شده است که آب را بصورت زیر زمینی به روستای خور و باغات منطقه هدایت می‌کند بطوری که در میان مسیر دریچه‌هایی برای تغییر مسیر آب به سمت باغات تعبیه شده است. با این وجود مسیر دسترسی به آبشار مملو از چشم‌اندازهایی زیباست و درختان سیب ترش، گوجه‌سبز، زردآلو، گیلاس و آلبالو در میانه راه به وفور به چشم می‌خورد.

دیدنی های آبشار خور

آبشار خور یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در جاده چالوس است. این آبشار با ارتفاع 50 متر از آبشارهای بلند به شمار می رود و به لطف داشتن آب و هوایی منحصربه فرد و طبیعتی اعجاز گونه نظر بسیاری از علاقمندان به طبیعت را به خود جلب کرده است. در فصل بهار با شکوفه زدن درختان و باغات، سرسبزی منطقه و رویش گل‌ها طبیعت روستا بسیار چشم نواز خواهد بود. درختان آلوچه، آلبالو، گیلاس، زردآلو و گوجه سبز در اینجا به وفور به چشم می‌خورد. کوهنوردی، آبشار نوردی، اسکی و ورزش‌های زمستانی‌، تلکه کابین سواری، تیوب سواری، برف بازی و... از دیگر جاذبه‌های روستای خور می‌باشد. همچنین در زمستان آبشار بطور کامل یخ می‌زند که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود و می‌تواند تجربه‌‌ای متفاوت باشد.

بهترین زمان برای سفر به آبشار خور

روستای خور در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. زمستان‌ها در این منطقه بسیار سرد می‌باشد به طوری که آبشار به طور کامل یخ می‌بندد. در زمستان روستای خور میزبان بسیاری از علاقه مندان به یخ نوردی، اسکی و ورزش‌های زمستانی است. تورهای مختلفی در فصل زمستان به مقصد آبشار خور برگزار می‌شوند و بسیاری از علاقه مندان به طبیعت معتقدند که زمستان در اینجا جور دیگری‌ست! اما بهترین زمان برای سفر به منطقه از اوایل اردیبهشت و فصل تابستان می‌باشد در این زمان هوا در این منطقه بسیار دلنشین است و محلی بسیار عالی و فرح بخش برای گذراندن یک آخر هفته خاطره انگیز در کنار دوستان و خانواده خواهد بود.

چطوری بریم آبشار خور بهتره؟

روستای خور در فاصله کمی نسبت به تهران قرار دارد و برای گذراندن یک آخر هفته دلچسب مکانی مناسب است. در رفتن به آبشار خور می‌توانید اقلام مورد نیاز خود را از سوپر مارکت‌ها و مغازه‌های روستا تهیه کنید. همواره سعی کنید در سفرهای خود تا جای ممکن اقلام مورد نیاز خود را از همان منطقه تهیه کنید این کار موجب رونق اقتصادی خانوارهای ساکن در منطقه خواهد شد و در رشد فرهنگ توریسم تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. سرویس بهداشتی و امکانات رفاهی مناسبی نیز در پیست اسکی خور وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. کل مسیر دسترسی تا روستا آسفالته و دارای شرایط مناسبی است و بیشتر مسیر پیاده روی تا پای دره و نزدیک آبشار نیز بدون شیب و هموار می‌باشد. کفش مناسب، زیرانداز، کلاه آفتابی یا نقابدار و عینک آفتابی به همراه داشته باید. سعی کنید وسایل مورد نیاز را در کوله‌های بندار جا کنید تا مسیر پیاده روی برای شما مشکل نباشد. اگر قصد روشن کردن آتش را دارید باید در طول مسیر و قبل از آبشار اطراق کنید و یا اینکه چوب با خود بردارید زیرا پای آبشار چوب به سختی پیدا می‌شود! 

آبشار خور کجاست؟

آبشار خور در نزدیکی روستای خور و در ۱۷ کیلومتری جاده کرج به چالوس قرار دارد. برای دسترسی به آبشار خور می‌بایست ابتدا  عازم روستای باصفای خور در جاده کرج-چالوس شده و سه کیلومترقبل از سد امیرکبیر(کرج) وارد خروجی خوزنکلا شوید، در ابتدای راه به یک دوراهی می‌رسید که باید وارد راه سمت راست شده و با طی مسافت تقریبی ۱۷ کیلومتر بعد از گذشتن از روستاهای ارنگه و سیجان در مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم به خور می‌رسید. در ابتدای روستای خور پارکینگ پیست اسکی روستای خور قرار دارد که با پرداخت مبلغی می‌توانید خودرو خود را پارک کنید و با حدود یک ساعت پیاده روی(۲ کیلومتر تا پای آبشار) در مسیری پاکوب شده که در امتداد کانال کوچک بٍتُنی که آب آبشار را به سمت باغات روستا هدایت می‌کند به آبشار خور خواهید رسید. جاده پاکوب روستا تا آبشار بسیار سرسبز و پوشیده از درختان آلوچه و آلبالو می‌باشد که خصوصا در فصل بهار هر رهگذری را به وجد می‌آورد. این مسیر خصوصا برای خانواده‌ها و آنهایی که زیاد توان پیمودن مسیرهای شیب دار را ندارند نیز مناسب است. روستای خور به سبب داشتن پیست اسکی در زمستان نیز رونق دارد و در فصول سرد سال عمدتا میزبان ورزشکاران و علاقه مندان به ورزش‌های زمستانی می‌باشد.

اقامت در اطراف آبشار خور

روستای خور و روستاهای همجوار مکان‌های اقامتی خاصی ندارند و چنانچه می‌خواهید شب را در اینجا سپری کنید بهتر است سری به کرج بزنید و یا از ویلاهای اجاره‌ای در چالوس و یا اقامتگاه‌هایی که در مسیر وجود دارند استفاده کنید. در پایان امیدواریم از آبشار زیبای خور دیدن کنید و ضمن ثبت یک خاطره خوش برای خود ما را نیز در معرفی هرچه بهتر این جاذبه توریستی زیبا یاری نمایید.

متنوع ترین مطالب
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!

اجاره ویلا در البرز