www.safarbam.com www.safarbam.com

آبشار مجن جلوه باشکوه از طبیعت

آبشار زیبای مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شاهرود واقع‌شده است. شهرستان شاهرود خوش آب و هوا ترین شهرستان استان سمنان محسوب می‌شود که با پیوند دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز و ناحیه شمالی دشت کویر مناظر بدیع و خاصی از طبیعت را در خود جایی داده است. این پیوند موجب شده است که اطراف شاهرود چیزی از آبشار، جنگل، رودخانه و چشمه کم نداشته باشد که یکی از معروف ترین آن‌ها جنگل اَبر است. 

آبشار تنگه داستان مجن یکی از تفرجگاه‌های بی‌نظیر شهر مجن و از جاذبه های دیدنی شاهرود است که در نواحی کوهستانی مجن و در میان تنگه ای به نام «داستان» با ارتفاع دوازده متر قرار دارد. رودخانه فصلی و زیبای مجن نیز که از آبشار سرچشمه گرفته و با تجمیع ریزآبه‌ها و سیلاب‌های فصلی سرانجام به رودخانه تاش می‌پیوندد محلی مناسب برای تفریح و استراحت است که بر زیبایی‌هایی محیط اطراف آبشار می‌افزاید. در ادامه با سفربام همراه باشید تا به معرفی بیشتر آبشار مجن یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شاهرود بپردازیم.

دیدنی های آبشار مجن

آبشار زیبا و باشکوه مجن در میان صخره‌ای عظیم در دل کوه پنهان شده است و همین ویژگی باعث جذابیت بیشتر آن می‌شود. پس از ورود به محوطه آبشار مجن زمانی که از خودرو پیاده می‌شود ممکن است تصور کنید که شاید اشتباه آمده باشید! زیرا تنها کوهی را پیش چشمان خود خواهید دید. اما رودخانه‌ مجن که در کنار مسیر جریان دارید شما را ترقیب می‌کند که مسیر آب را پیش گرفته و جستجو کنید. چند قدمی که پیش می‌روید شنیدن طنین خروشان آبشار شما را ذوق زده خواهد کرد اما عجله نکنید صندل‌‌ها را به پا کنید و آماده خیس شدن شوید!. ۲۰ یا ۳۰ قدمی در میان کوهی صخره‌ای و غار مانند در حالی که آبی سرد و زلال از زیر پاهایان گذر می‌کند بردارید اکنون زمانی ست که دُرست زیر آبشار قرار دارید و از دیدن آن به وجد خواهید آمد. 

آبشار مجن از چندین آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده است که بصورت طبقه‌ای روی هم می‌ریزند. دسترسی به طبقه‌های فوقانی آبشار بسیار سخت است و نیاز به صخره نوردی دارد اما برای رفتن به طبقه دوم آبشار پله‌هایی مارپیچ نصب شده است که به راحتی می‌توانید از آن‌ بالا روید و خود را به آبشار دوم برسانید. اکنون در طبقه بالایی آبشار هستید که زیبایی دوچندانی دارد و بسیاری از گردشگران عکس‌های یادگاری خود را در اینجا می‌اندازند. طبقه فوقانی آبشار مجن در پاییز و زمستان و اویل بهار بصورت یخ زده است بطوری که آب از زیر قندیل‌های بزرگ یخ جریان دارد و دیدن آن بسیار زیبا و هیجان‌انگیز است.

اما از مسیر آبشار مجن نیز غافل نشوید. طبیعت کوهستانی توام با پوشش گیاهی محدود با آب و هوایی خنک تنها مختص این منطقه از ایران عزیزمان است و در کمتر جایی چنین ویژگی‌های‌ اکوسیستمی پیدا می‌شود. سَد مجن نیز قبل از آبشار مجن قرار دارد که برای رسیدن به آبشار مجن حتما از آن گذر خواهید کرد. اطراف سد حصارکشی است و نمی‌توان نزدیک دریاچه سد رفت اما دیدن دریاچه از دور و چند دقیقه توقف در کنار جاده مجن و تنفس هوایی تازه و مطبوع خالی از لطف نخواهد بود.

با رسیدن به روستای مجن آن چیزی که بیشتر به چشم می‌خورد باغ‌ها و درختانی مثل گیلاس، آلبالو و زردآلو است. همچنین مجن در فصل بهار با بوی عطر گل‌های وحشی و در فصل تابستان با منظره زیبای گل‌های آفتابگردان آکنده می‌شود. اکثر اهالی مجن کشاورز و باغدار هستند و از همین طریق امرار معاش می‌کنند. اگر با دیدن درختان میوه دهانتان آب افتاد و هوس خوردن میوه کردید سعی کنید به درختان خسارت وارد نشود و از صاحب باغ اجازه بگیرید. همچنین با خرید میوه از باغات و مغازه‌های روستای مجن علاوه بر خرید میوه‌هایی تازه، خوشمزه و آبدار به معیشت اهالی روستا نیز کمک خواهید کرد.

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی مجن کپک‌ و بُز کوهی است. کپک‌ها و بُزهای کوهی بشدت با رنگ خاک، صخره‌ها و محیط اطراف آبشار همپوشانی دارند و بسختی قابل تشخیص‌اند. زمانی که کنار آبشار قرار دارید چند دقیقه‌ای با دقت به محیط اطراف و صخره‌ها نگاه کنید اگر خوش شانس باشید یکی یا چند تا از این موجودات زیبا را خواهید دید.

بهترین زمان سفر به آبشار مجن

بهترین زمان سفر به مجن بهار و تابستان است. شهر مجن در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد و خصوصا دارای زمستان‌هایی سرد است. اما مجن در پاییز نیز بسیار زیباست و تا اواخر پاییز با وجود اینکه هوا کمی سردتر می‌شود تعداد زیادی از گردشگران خصوصا ایام تعطیلات و آخر هفته را در کنار آبشار خروشان مجن سپری می‌کنند. در این ایام آب آبشار سرد است به طوری که به سختی می‌توان چند دقیقه‌ای در آن ماند.

چطوری بریم آبشار مجن بهتره؟

سفر به مجن و آبشار مجن می‌تواند مکانی بسیار دیدنی و مناسب برای گذراندن یک آخر هفته به یاد ماندنی با دوستان و خانواده باشد. برای وارد شدن به محوطه آبشار ابتدا می‌بایست از نگهبانی عبور کنید که احتمالا مبلغی را از شما می‌گیرند. نگهبانی مربوط به سَد است اما وظیفه حفاظت و تامین امنیت و امکانات رفاهی آبشار را نیز برعهده دارد. محوطه آبشار داری پارکینگ، آلاچیق، مَنقل، سرویس بهداشتی و بوفه است که بیشتر در ایام پُر رفت و آمد سال رونق دارد. بهتر است وسایل خوارکی و اقلام مورد نیاز خود را از شاهرود تهیه کنید و در صندوق خودرو جا دهید. از مجن نیز می‌توانید میوه تازه و سرباغی تهیه کنید. صندل، حوله یا لباس اضافی، کِرم ضد آفتاب و زیرانداز نیز به همراه داشته باشید. آب آبشار مجن بسیار گواراست و قابل شُرب می‌باشد پس نگران تامین آب آشامیدنی خود نباشید. در هنگام بازدید از آبشار مراقب گوشی هوشمند خود باشید تا در آب نیافتد یا خیس نشود. همچنین آنتن دهی موبایل در کنار آبشار ضعیف است و اینترنت وصل نمی‌شود..

آبشار مجن کجاست؟

آبشار مجن در ۱۰ کیلومتری شهر مجن در بن بستی کوهستانی واقع شده است که تنها با شاهرود و بسطام ارتباط داشته و ۴۰ کیلومتر تا شاهرود فاصله دارد. برای دسترسی به آبشار مجن ابتدا راهی شمال غربی شاهرود شود کمی که برانید تابلوی مجن توسکستان را خواهید دید. حدودا ۲۵ دقیقه که برانید به خروجی مجن خواهید رسید از اینجا ۱۵ دقیقه دیگر مسافت تا روستای مجن باقی مانده است. مسیر دسترسی تا روستای مجن آسفالته و از شرایط مطلوبی برخوردار است. با ورود به روستا باز هم تابلوها و دیوار نوشته‌ها شما را در مسیر آبشار هدایت خواهند کرد. کمی که از روستای مجن خارج شوید جاده خاکی می‌شود و ۱۰ کیلومتر تا پای آبشار ادامه خواهد داشت. این جاده به صورت پیج در پیج و کوهستانی ست ولی تقریبا دارای شرایط مناسبی است و با هر نوع خودرویی به راحتی می‌توان در آن تردد کرد.

اقامت در مجن

اقامت در آبشار مجن برپایی چادر، روشن کردن آتش، کمپینگ و شب مانی در کنار آبشار مجن با توجه به امنیت خوب آبشار و امکاناتی مثل آلاچیق و سرویس بهداشتی می‌تواند برای بسیاری از گردشگران بسیار دلچسب باشد. برای کمپینگ بهتر است با نگهبانی سَد هماهنگ کنید و حتما لباس گرم به همراه داشته باشید چرا که شب ‌های مجن حتی در تابستان نیز سرد است. اما اگر قصد اقامت در مجن را دارید بهتر است در شاهرود بمانید زیرا مجن اماکن اقامتی خاصی ندارد. با اقامت در شاهرود ، صبح می‌توانید با ۴۰ دقیقه رانندگی خود را به مجن برسانید و از طبیعت و جاذبه های دیدنی مجن به نحو کافی استفاده کنید.

شاهرود دارای چندین هتل و مهمانپذیر است. همچنین اجاره سوئیت در شاهرود و چادر زدن در پارک آبشار شاهرود نیز در فصول پُر رفت و آمد سال از رونق زیادی برخوردار است.

متنوع ترین مطالب
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟

اجاره ویلا در سمنان