www.safarbam.com www.safarbam.com

آبشار آلوچال عروس آبشارهای جنگل اَبر شاهرود

آبشار آلوچال شاهرود یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان شاهرود استان سمنان است که در دل جنگل اَبر قرار گرفته است. آبشار آلوچال یکی از ده ها آبشار باشکوهی است که در جنگل ابر قرار دارند. این آبشار به سبب زیبای بیش از حد خود، لقب عروس  آبشارهای جنگل ابر را یدک می‌کشد. آبشار آلوچال ۲۵ متر طول دارد و خود از دو آبشار تشکیل شده است که از یکدیگر فاصله دارند ولی در نهایت به هم می پیوندند.

آب و هوای جنگل ابر شاهرود کمی خاص است و تنها مختص به همین منطقه می‌باشد. این شرایط آب و هوایی ناشی از قرار گرفتن این منطقه بین دو اقلیم مرطوب - نیمه مرطوب و خشک - نیمه خشک است. از این رو، تنوع گیاهی و جانوری در جنگل ابر بسیار بالاست. میانگین دما 20 درجه سانتی گراد و میزان بارندگی بیشتر از 400 میلی متر در سال می‌باشد. در جنگل اَبر، اَبرها دائما در حال حرکت هستند و فضای جنگل اغلب مه آلود است این رطوبت سبب ایجاد پوشش گیاهی متنوع شده است که از آن‌ها می‌توانیم به توسکا، ممرز، بلوط، افرا، داغداغان، شیردار، گونه های کلاه میر حسن، آویشن، اسپرس، چوبک، شبدر و دم روباهی اشاره کنیم. از حیوانات جنگل ابر نیز می‌توان به پلنگ، شغال، روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، خوک وحشی، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، کبک، قرقاول، کبوتر جنگلی، بز، شوکا، خرگوش، کل، بلدرچین و... اشاره کرد.

شنیدن صدای سقوط آب بر روی سنگ و آواز خوش پرندگان و همچنین مشاهده طبیعت سرسبز و زیبای جنگل ابر و آبشار آلوچال، چیزی نیست که بتوان براحتی از آن گذشت. آبشار آلوچال و مسیر رفتن به آبشار آلوچال بسیار زیباست و چشم اندازهای فوق العاده‌ای دارد و بدون شک برایتان بسیار لذت بخش خواهد بود. آلوچال از دو آبشار بزرگ تشکیل شده که از فاصله‌ای در حدود چند صد متر به یکدیگر می‌پیوندند و در نهایت آبشار زیبای آلوچال را به وجود می‌آورند. قرار گرفتن آبشار در جنگل‌های هیرکانی در میان انبوهی از درختان چندین میلیون ساله، خصوصیات خاص اکوسیستمی و تنوع گیاهی و جانوری به همراه چشم اندازهای زیبا سبب شده است تا آبشار آلوچال به یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شاهرود  تبدیل گردد.

اما صعود به آبشار آلوچال چندان ساده و راحت نمی‌باشد. برای رفتن به آبشار آلوچال می‌بایست آمادگی جسمانی لازم را داشته باشید و با جنگل نوردی نیز آشنا باشید و از همه مهم‌تر بَلد راه باشید. بهترین راه دیدن آبشار آلوچال و لذت بردن از زیبایی‌های بی حد و حصر جنگل ابر همراه شدن با تورهای جنگل ابر شاهرود می‌باشد که بازدید از آبشار آلوچال را نیز در برنامه خود دارند. بهتر است که قبل از رزرو از کم و کیف برنامه‌ها اطلاع حاصل کنید. معمولا تورهایی که به آبشار آلوچال می‌روند برنامه‌های جذاب دیگری مانند دوچرخه سواری یا شب مانی در جنگل ابر را نیز دارند. مزیت این تورها این است که داری راهبر آشنا به مسیر می‌باشند و با تکنیک های جنگل نوری و کمپینک نیز آشنا هستند. اما اگر قصد سفر بصورت شخصی به آبشار آلوچال را دارید بهتر است بصورت اکیپی بروید و از اهالی منطقه راهنمایی‌های لازم را کسب نمایید.

بهترین زمان سفر به آبشار آلوچال و جنگل ابر

بهترین زمان سفر به جنگل ابر و آبشار آلوچال بهار و تابستان و اوایل پاییز است. در این زمان گردشگران زیادی به جنگل ابر می‌آیند و امکانات خوبی نیز هم در روستای اَبر و هم در جنگل اَبر برای رفاه بیشتر گردشگران وجود دارد. جنگل ابر همیشه ابر ندارد! خصوصا برای دیدن اقیانوس ابر می‌بایست به نقاط مرتفع تر بروید به هرحال اگر خوش شانس باشید، از موهبت وجود ابرها نیز بهرمند خواهید شد که در این حالت تجربه‌ای ناب و چشم اندازی زیبا پیش رویتان خواهد بود.

آبشار آلوچال شاهرود کجاست؟

مسیر دسترسی به آبشار آلوچال از دل جنگل و از طریق یک مسیر پاکوب است. دسترسی به آبشار آلوچال و آدرس دقیق آبشار آلوچال بدین صورت است که ابتدا می‌بایست راهی جنگل ابر و روستای ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر شاهرود-آزاد شهر شوید. سپس از روستای ابر راهی منطقه شیرین آباد شوید. در اینجا می‌بایست خودرو خود را پارک کنید و مسیر کوه رستم را در پیش گیرید. از کوه رستم پس از یک ساعت پیاده ‌روی در مسیر پاکوب، آبشار آلوچال را مشاهده خواهید کرد.

مسیر دیگری نیز برای رسیدن به آبشار آلوچال وجود دارد که با جنگل نوردی و پیاده روی بیشتری همراه است. می‌توانید پس از روستای ابر وارد جنگل ابر شوید و با حدود 2 ساعت پیاده روی در دل جنگل خود را به آبشار آلوچال برسانید.

اقامت در جنگل ابر و آبشار آلوچال

برای اقامت در جنگل ابر و آبشار آلوچال می‌توانید از اقامتگاه های بوم گردی روستای ابر و یا اجاره سوئیت در روستای ابر استفاده کنید. همچنین می‌توانید در جنگل کمپ بزنید و شب را در جنگل سپری کنید.

تصور کنید که شما با دیدن آبشار آلوچال علاوه بر دیدن یکی از زیباترین آبشارهای ایران ، جنگل ابر را هم خواهید دید. جنگل ابر شاهرود مکانی فوق العاده زیبا در دل کویر سمنان است که به سبب ویژگی‌های اکوسیستمی حاکم بر آن نظیرش در جای دیگری یافت نمی‌شود. پس یک تیر دو نشان کرده‌اید یا بهتر است بگویم یک تیر چند نشان!. معطل نکنید، بار سفر بردارید و عازم آبشار آلوچال جنگل ابر شاهرود شوید و با نظرات خود ما را نیز از تجربیات این سفر مطلع سازید.

متنوع ترین مطالب
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
آیا این تفریحات آبی را می شناسید؟
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!

اجاره ویلا در سمنان