www.safarbam.com www.safarbam.com

۱۰روستای زیبا و توریستی اطراف تهران برای سفر یک روزه

تهران شهری زیبا و دارای جاذبه‌های توریستی زیادی است. در عین حال شلوغی، آلودگی‌ هوا، ترافیک و سایر دغدغه‌های زندگی در کلانشهرها باعث می‌شود که اکثر پایتخت نشینان برای فرار از روزمرگی‌های زندگی شهری و گذراندن تعطیلات، راهی شمال کشور یا ییلاق ‌های اطراف تهران شوند.

روستاهای اطراف تهران می‌توانند مقصدهایی مناسب و متفاوت برای تهرانی‌ها باشند تا در سفری یک روزه به مناطقی بکر و کمتر شناخته شده نفسی چاق کرده و چند ساعتی از شلوغی تهران فاصله بگیرند و برای یک هفته کاری جدید تجدید قوا کنند.   در این مقاله قصد داریم تا با سفر به روستاهای اطراف تهران به معرفی ۱۰ عنوان از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران بپردازیم پس تا انتها با سفربام همراه باشید.

  1. روستای افجه

روستای سرسبز افجه در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات قرار دارد. افجه روستایی کوهستانی است. آب و هوای روستای افجه در بهار و تابستان بسیار مطبوع، در پاییز و زمستان سرد است. دشت هویج (به زبان محلی گرچال یا گهچال و یا گیاه چال نیز گفته می‌شود) یکی از جاذبه های دیدنی روستای افجه است  که در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، قرار دارد. هرچند که امروزه اثری از مزارع هویج در اینجا دیده نمی شود! اما بنا بر روایات تاریخی در گذشته اکثر زمین‌های این منطقه به کاشت هویج اختصاص داشته است. آبشار پسچویک از دیگر دیدنی های روستای افجه است که ۱۵ متر ارتفاع دارد و در فاصله یک و نیم کیلومتری شمال شرق افجه قرار گرفته است. سرار اطراف آبشار پسچویک از درختان افرا پوشیده شده است.  بین دشت هویج و آبشار پسچویک نیز باغ‌های گیلاس زیبایی وجود دارد که چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد. علاوه بر همه این زیبایی‌ها عبور دو رودخانه افجه و تبله رود از داخل روستا طروات محیط را دوچندان کرده و جاذبه های طبیعی روستای افجه را تکمیل می‌کند. 

روستای افجه

  1. روستای ابنیک

 روستای آبنیک روستایی سرسبز و خوش آب و هوا از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران است. روستای آبنیک در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در 12کیلومتری شمال شرقی فشم، بعد از روستاهای زایگان و لالان قرار دارد. آبنیک با دارا بودن آب و هوای ییلاقی، حاشیه سرسبز رودخانه کلارود و دامنه‌های گسترده کوه‌های اطراف همه ساله بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای تعداد زیادی گردشگر از تهران و سایر نقاط کشور است.

آب و هوای روستای آبنیک سرد و ییلاقی ست و بهترین زمان سفر به روستای آبنیک بهار و خصوصا تابستان است. این روستا حدودا ۱۵۰ خانوار دارد که در زمستان بدلیل سردی هوا این تعداد به یک سوم کاهش می‌یابد. از جاذبه های دیدنی روستای آبنیک می‌توان به چشمه آبنیک و آبشار یخی آبنیک اشاره کرد. چشمه آبنیک آبی سفید و گوارا دارد و از قدیم به دلیل خواص آب این چشمه، مردمان آبنیک به تنومندی و خوش قامتی معروف بوده‌اند. همچنین آبشار یخی آبنیک در انتهای دره آبنیک، در کنار یک تنگه زیبا، محل مناسبی جهت تمرین یخ نوردی در زمستان است. از دیگر دیدنی های روستای آبنیک رودخانه کلارود است (که محلی ها به آن رودخانه آبنیک می گویند) این رودخانه ۷ کیلومتر طول دارد و از کوه‌های جانستون و خرسنگ سرچشمه گرفته و یکی از سرشاخه‌های رودخانه جاجرود به شمار می‌آید.

 روستانی ابنیک

  1. روستای زرین دشت

روستای زرین دشت در ۴۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه و ۱۲۰ کیلومتری تهران واقع شده است. بهترین زمان سفر به روستای زرین دشت بهار و تابستان است. در این فصول روستای زرین دشت فیروزکوه میزبان تعداد زیادی از گردشگران می‌باشد و با زیبایی های خاصی که در مناظر طبیعی خود دارد سفری خاطره انگیز را برای شما رقم خواهد زد. آب و هوای روستای زرین دشت معتدل و از آلودگی هوا به دور است و آنچه روستای زرین دشت را به یکی از مقاصد گردشگری و توریستی به خصوص در فصول بهار و تابستان تبدیل کرده است همین هوای پاک، آرامش و دوری از هیاهوی شهر و مناظر سرسبز و چشم نواز آن است.

یکی از جاذبه های دیدنی روستای زرین دشت رودخانه حبله رود است. از دیگر جاذبه های این روستا می‌توان به چشمه های آب معدنی مانند خمده و دریابک اشاره کرد که آب این چشمه‌ها خواص درمانی بسیار موثری نیز دارند. در فصل بهار و تابستان میوه‌های خوش آب و رنگ و خوشمزه در این روستا به وفور یافت می‌شود و گردشگران را با طبیعت بکر و ناب و سرسبز خود سر ذوق می‌آورد. از محصولات کشاورزی که در روستای زرین دشت کشت می‌شود می‌توان به آلبالو، گیلاس، توت و گردو اشاره کرد. امور مردم محلی روستا نیز از همین محصولات کشاورزی تامین می‌شود و گردو بیشترین سهم را در برآوردن نیازهای مالی روستا را دارد.

روستای زرین دشت

  1. روستای برغان

روستای گردشگری برغان در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر کرج از توابع ساوجبلاغ و در استان البرز قرار دارد. حتما نام آلوی بَرَغان را شنیده اید! گوجه سبزهایی تُرد و دُرشت که صرف دیدنش هر دهانی را آب می‌اندازد. روستای گردشگری برغان دارای باغ‌های سرسبز و زیبایی است که بهار و تابستان این منطقه را بسیار دلپذیر می‌کند.  این روستا در دره‌ای زیبا واقع شده است و از همان ابتدای مسیر ورود به روستا درختان انبوه و کهنسال چشم‌ها را خیره می‌کند. از دیگر جاذبه های دیدنی روستای برغان دو رودخانه شاهرود و سنج است که از کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند و از کنار این روستا عبور می‌کنند. یک پل تاریخی، مسجد جامع،  حمامی قدیمی تکیه‌های مذهبی و بازار برغان از دیگر جاذبه های روستای زیبای برغان هستند. سوییت‌ها و خانه‌های محلی نیز در شهر وجود دارند تا اگر قصد کمپینگ در طبیعت را نداشتید بتوانید در آن‌ها اقامت کنید.

روستای برغان

  1. شهرستانک

روستای شهرستانک یکی از ییلاقات بسیار زیبا و خوش آب و هوای غرب تهران است که از گذشته‌های دور محلی برای تفریح و آرامش بوده است. کاخ شاهی (یا کاخ شهرستانک) که در زمان ناصرالدین شاه قاجار در کنار رودخانه شهرستانک بنا شده است نیز بیان گر همین مدعاست. شهرستانک روستایی بکر و زیباست که در هر فصل سال رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد و سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

برای دسترسی به روستای شهرستانک می‌بایست راهی جاده چالوس شوید. سپس با عبور از آسارا و ماهان و درده به یک دو راهی خواهید رسید که تابلو شهرستانک را در اینجا خواهید دید.

شهرستانک

  1. روستای کن سولقان

کن و سولقان (کن سولوقون) نام دو روستا در شمال غربی تهران می‌باشند که منطقه‌ای حدود ۲۵ کیلومتری بوده و از کن شروع می‌شود سپس از سولوقان میگذرد و در نهایت به امامزاده داوود ختم میگردد. وقتی از کَن به سمت سولَقان می‌روید در طی مسیر حداقل از چهار روستای دیگر هم گذر خواهید کرد که عبارتند از: سنگان، وردیچ، واریش و طالون.  کن سولوقون منطقه‌ای کوهستانی است و بهترین زمان سفر به کن سولوقون بهار و تابستان است البته طبیعت نارنجی و قرمز کن سولقان در پاییز نیز می‌تواند سوژه‌ای فوق العاده برای ثبت بهترین تصاویر باشد. همچنین بدلیل دسترسی مناسب حتی در زمستان نیز گردشگران زیادی از کن سولقان عبور می‌‌کنند. مسیر دسترسی به کن سولقان پیج در پیج و کوهستانی است و  در این مسیر دره‌هایی مانند وسک، باغ میر، مالا، قلاچ، گرم دره و خرگوش دره به چشم میخورند که هرکدام زیبایی‌های خاص خود را دارند و خود بهانه‌ای برای جذب گردشگر شده‌اند.

روستای کن سولقان 

  1. روستای خور

از دیگر جاهای دیدنی اطراف تهران می‌توان به روستای خور اشاره کرد. روستای خور با آب و هوایی منحصر به فرد در ارتفاع  3600  متر از سطح دریا در شمال غرب تهران قرار دارد. روستای خور یکی از مرتفع ترین روستاهای اطراف تهران است. آب و هوای روستای خور در تابستان خنک و عاری از هرگونه رطوبت بوده و بهترین زمان سفر به روستای خور نیز در همین فصل است. اگر از باغات زیبا و مسیر دسترسی سرسبز و پیچ در پیچ روستای خور گذر کنیم به اصلی ترین جاذبه دیدنی روستای خور یعنی آبشار خور خواهیم رسید.

آبشار خور با ارتفاع ۵۰ متر در فاصله ۲ کیلومتری روستای خور قرار دارد که با طی زمان30 الی 45 دقیقه‌ و با پیاده روی از میان درختان زیبای گوجه سبز ، سیب ترش،  گیلاس و زردآلو می‌توان به پای آبشار خور رسید. به دلیل سرمای هوا و بارش زیاد برف، آبشار خور در زمستان به طور کامل یخ می‌زند که در این زمان علاوه بر ایجاد منظره‌ای زیبا و متفاوت مورد استقبال بسیاری از یخ نوردان قرار دارد.

روستای خور- آبشار خور 

  1. روستای فشم

فَشَم یا شهر اوشان-فشم-میگون یا همان شهر قصران(معرب کوهسران) از شهرهای استان تهران است،‌ که در شهرستان شمیرانات و در 25 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته است. فشم بدلیل داشتن آب و هوای کوهستانی، باغ‌های سرشار از درختان میوه و طبیعت منحصر به فرد خود همواره طرفداران زیادی داشته است. همچنین روستای فشم علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی، از امکانات تفریحی و رفاهی خوبی نیز برخوردار است که محبوبیت آن را بین گردشگران بیشتر می‌کند.

بهترین زمان سفر به اوشن-فشم (اوشان فشم) را می توان 6 ماهه اول سال تا آبان ماه دانست گرچه فشم در تمام ایام سال زیبایی‌های خاص خود را دارد و بسته به سلیقه افراد در تمام ایام سال می‌توان به فشم سفر کرد. از جاذبه های دیدنی اوشن-فشم می توان آبشار لاوان و آبشار لارمحله را نام برد. آبشار لاوان یکی از بهترین جاذبه های دیدنی فشم است که حدود ۱۲ کیلومتر از شرق فشم فاصله داشته و در دره ای به همین نام قرار گرفته است.  همچنین آبشار لارمحله از دیگر جاذبه های دیدنی اوشان فشم است که حدود ۱۳ کیلومتر از فشم فاصله داشته و در فصل بهار بدلیل سرسبز بودن و طبیعت زیبای خود شرایط مناسبی برای طبیعت گردی‌های خانوادگی دارد.

فشم

  1. روستای آهار

یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق دیدنی اطراف تهران که می‌تواند گزینه‌ای ایده آل برای سفرهای یک روزه و تفریح های آخر هفته باشد روستای آهار است.

روستای آهار (اوهار) یکی از بزرگترین روستاهای منطقه رودبار قصران از توابع شمیرانات تهران است که طبیعتی فوق العاده و هوایی پاک و مطبوع دارد و بهترین مکان برای فرار از خستگی‌های روزمره و دغدغه‌های شهرنشینی به شمار می رود.  «اوهار» از دو بخش «او» به معنی آب و «هار» به معنی آسیاب تشکیل شده است و علت نامگذاری این روستا به نام آهار قرار گرفتن آن در تنگه‌ای است که موجب می‌شود روستای آهار از نعمت فراروانی آب برخوردار باشد همچنین  در گذشته از آب آهار برای احداث آسیاب آبی استفاده می‌شد.

از جاذبه های دیدنی روستای آهار دو رودخانه «شکرآب» و « پیش کنک» را می‌توان نام برد که از دو طرف روستا عبور می‌کنند. همچنین آهار پُر از باغات میوه و درختان رنگا رنگ مانند سیب و گیلاس و آلبالو و گردو است که جلوه‌ای زیبا به کوچه باغ‌های آهار می‌دهد و درآمد اصلی مردمان این روستا نیز از همین محصولات کشاورزی ست.  اگر در فصل تابستان به آهار بروید، می‌توانید تمامی این میوه‌ها را به صورت کاملا تازه در محل خریداری کنید. از دیگر جاذبه های گردشگری روستای آهار می توان به  امازاده طاهر و زاهد، قلعه دختر و قصر دخترک و آتشکده قصران اشاره کرد.

مسیر دسترسی به روستای آهار در جاده لشکرک بسمت فشم قرار دارد. برای رسیدن به آهار باید در جاده‌ی لشگرک از خروجی میدان اوشان خارج شده و وارد اوشان شوید و از آنجا راه خود را به سمت آهار پیش بگیرید.

روستای آهار

 

  1. روستای کردان

روستای کردان یکی از مناطق زیبای اطراف تهران با آب و هوایی دلپذیر است که در ۲۵ کیلومتری کرج و ۶۵ کیلومتری غرب تهران و در استان البرز قرار دارد. از مهم ترین جاذبه های دیدنی کردان می‌توان به امام زاده شاهزاده حسین (یا شاهزاده حسین) و بی بی شهربانو اشاره کرد. بنای امامزاده شاهزاده حسین با پلانی مدور که دارای ۳۴ کنگره به ارتفاع شش متر بر روی بدنه و گنبد دوپوش از نوع عرقچین با شیوه آجر سنتی به صورت معمولی و رگ چین می‌باشد و از این نظر جزء بناهای زیبا و استثنائی محسوب می‌گردد که در فهرست آثار ملی ثبت شده است. رود کردان نیز از دیگر جاذبه های گردشگری کردان محسوب می‌شود که از ارتفاعات کهار پایین می‌ریزد، این رودخانه از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور کرده و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه ی شور می‌‌شود. کردان کرج بخشی از مسافران خودش را مدیون این رود شده و بی‌دلیل هم نیست که نام خود را از این رود گرفته باشد. برج مقبره، سایت پروازی کردان و دهکده تفریحی کردان نیز از دیگر جاذبه های توریستی کردان هستند.

روستای کردان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی ،استقرار صنایع مهم و وجود جاذبه های بسیار زیبا و برجسته طبیعی، تاریخی، گردشگری، مذهبی، مجاورت با اتوبان تهران-قزوین و همسایگی با مراکز جمعیتی نظیر کلان شهر کرج از یک سو و برخورداری از آب و هوای مطلوب و طبیعت بسیار زیبای کوهستانی از سوی دیگر، ضمن پذیرائی از تعداد قابل توجه گردشگر، از استعداد مهاجرپذیری بالائی برخوردار است. از همین روست که ویلاسازی در این منطقه رواج داشته و در سفر به کردان ویلانشین‌هایی را می‌بینید که برای ییلاق به این منطقه سفر می‌کنند. همچنین بازار ویلاهای اجاره ای نیز در این منطقه داغ می‌باشد و اگر قصد سفری چند روزه به کردان را دارید می‌توانید با اجاره ویلا در کردان مکانی مناسب جهت اقامت در کردان برای خود دست و پا نمایید.

روستای کردان

متنوع ترین مطالب
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران