www.safarbam.com www.safarbam.com

۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زدن در طبیعت باید بدانیم

اگر اهل مسافرت هستید اما نمی‌خواهید خود را درگیر هزینه‌های زیاد اقامت در هتل‌ها و یا ویلاهای اجاره ای نمایید و یا سفرهای تجملی و گران قیمت ذائقه‌تان را سیراب کرده است و دوست دارید تجربه‌ای متفاوت داشته باشید کمپ زنی در طبیعت می‌تواند یکی از گزینه‌های جذاب برای شما باشد. کمپ زدن در طبیعت یکی از لذت بخش ترین روش های طبیعت گردی و سفرکردن است که ضمن کاهش شدید هزینه های سفر می‌تواند بسیار هیجان انگیز و ماجراجویانه نیز باشد. قبلا در مقاله‌ای جداگانه ۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی را بیان کرده‌ایم اما به یاد داشته باشید که تنها برپایی چادر به معنای کمپینگ نیست و کمپینگ زمانی به طور کامل به حقیقت می پیوندد که اقامت تان در طبیعت و مقداری دورتر از محل سکونت تان باشد .در ادامه با سفربام همراه باشید تا باهم به برخی از مهم ترین نکات کمپ زنی در طبیعت بپردازیم.

۱) انتخاب چادر و کیسه خواب مناسب

یکی از ملزومات اصلی در هر کمپینک به همراه داشتن چادر و کیسه خواب است. سعی کنید چادر و کیسه خواب مناسبی تهیه کنید و همراه داشته باشید. به یاد داشته باشید که چادر باید مناسب با شرایط آب و هوایی جایی باشد که قصد رفتن به آنجا را دارید. معمولا اگر چادر بدون پارگی، دارای فضای داخلی کافی، ضدآب و سَبک باشد برای بسیاری از سفرها مناسب است و مشکلی پیش نخواهد آمد.

۲) رعایت قوانین

به یاد داشته باشید که تا جای ممکن تنها کمپ نزنید. کمپینگ در طبیعت با حداقل دو نفر انجام می‌شود و هرچه تعداد نفرات گروه بشتر باشد امکانات و فرصت‌های بیشتری برای ماجراجویی خواهید داشت و می‌توانید شب‌های بیشتری را در طبیعت بگذرانید.  در کمپینگهای حرفه ای حداقل یک شب را در طبیعت اقامت خواهید کرد در این نوع کمپینگ‌ها نیاز است که تک تک افراد گروه به قوانین احترام بگذارند. سعی کنید تابع جمع باشید و خودسرانه کاری انجام ندهید، بدون اطلاع به جایی نروید، در هر شرایطی آرامش خود را رعایت کنید و همیشه در کنار گروهتان باشید.

۳) سخت نگیرید!

سخت نگیرید و راحت باشید!. به یاد داشته باشید که وقتی اقامت در چادر را انتخاب می‌کنید دیگر از مبلمان و تخت خواب گرم و نرم خبری نیست. سعی کنید خلاقیت به خرج دهید و روش‌های ابتکاری خلق کنید مثلا شاید مجبور شوید بجای مُتکا از کیفتان برای خواب استفاده کنید!.

کمپینک در طبیعت-کمپ زدن

۴) تامین آب آشامیدنی

تامین آب مناسب برای شُرب یکی از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. بهتر است برای کمپینگ‌های طولانی  محلی را در نظر بگیرید که در نزدیکی چشمه‌، رود و یا دریاچه باشد. در این حالت می‌توانید سایر نیازهای خود مثل استحمام و شستشو را با این آب انجام دهید. این آب‌ها اغلب با جوشاندن تا حد زیادی پاک می‌شوند و قابل نُوشیدن نیز خواهند بود.

۵) تامین مواد غذایی و غذاهای مخصوص کمپینک

مواد غذایی سَبک و مغزی با خود همراه داشته باشید. حتما قبل از سفر برنامه غذایی تهیه کنید و زمان غذا خوردن، میزان غذا خوردن و نوع آن را مشخص کنید. سعی کنید برخی از وعده‌های غذایی خود را از طبیعت تهیه کنید. با روشن کردن آتش می‌توانید غذا بپزید و یا کباب کنی. بهتر است انرژی زیادی صرف طبخ غذا نکنید غذاهای کنسرویی نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

برخی از گیاهان خودرو در طبیعت نیز می‌توانند برای تغذیه استفاده شوند و یا حتی خاصیت درمانی داشته باشند. اگر به اندازه کافی زمان و حوصله دارید می‌توانید قبل از سفر با خواندن کتاب یا مقاله‌ای بیشتر با این گیاهان آشنا شوید تا بتوانید راحت‌ تر آن‌ها را شناسایی کنید.

۶) حفظ نظافت و رعایت اصول بهداشتی

رعایت نظافت و اصول بهداشت فردی و گروهی یکی از نکات مهم در کمپینگ است خصوصا زمانی که با نفرات زیادی قصد کمپینگ دارید و یا می‌خواهید چند شب را در طبیعت بگذرانید. رعایت نظافت از تمیز نگاه داشتن چادر و وسایل شخصی تا جارو کردن محیط کمپ و آلوده نکردن طبیعت را شامل می‌شود. می‌توانید زباله‌های تجدیدپذر و تَر خود را در محلی دورتر از چادرها دفن کنید، برای دستشویی و نظافت شخصی می‌توانید چاله‌ای کوچک حَفر کنید و سپس آن را پُر نمایید. از دستمال کاغذی و آب استفاده نمایید و گاهی نیز به استحمام در طبیعت فکر کنید. برای انجام اینگونه کارها می‌توانید از وسایل جدید کمپینگ استفاده نمایید و یا خلاقیت خود را بکار گیرید و راهی کشف کنید!.

نکات مهم کمپ زدن در طبیعت

۷) لباس اضافی با خود همراه داشته باشید

 زیاد فرقی نمی‌کند سفر شما دو روزه باشد یا یک هفته یا یک ماه! بهتر است همواره یک دست لباس اضافه متناسب با آب و هوای منطقه همراه داشته باشید. احتمالات را در نظر بگیرید ممکن است لباس شما پاره یا خیس شود در چنین شرایطی لباس اضافه می‌تواند شما را از برخی آسیب‌ها حفظ کند.

۸) وسایل امدادی و کمک های اولیه

وسایل امدادی و کمک‌های اولیه بسته به جایی که سفر می‌کنید، شرایط محیطی، حیوانات خزنده و درنده و دسترسی تا مراکز درمانی و یا زندگی مردم محلی می‌تواند پر اهمیت و یا اهمیت کمتری داشته باشد. سعی کنید با سایر اعضای گروه هماهنگ کنید و یک جعبه کمک‌های اولیه برای کل گروه در نظر بگیرید. چسب زخم، وسایل ضدعفونی مثل بتادین، پماد سوختگی مثل زینک اکسید و مقداری باند حداقل‌هایی هستند که می‌توانید براحتی آن‌ها را در گوشه‌ای از کوله خود جا دهید.

۹) شارژر، پاوربانک و چراغ قوه

امروزه وسایل الکترونیکی مثل گوشی،  لب تاب و ... جزیی جدایی ناپذیر از زندگی همه ما شده‌اند و نبودنشان می‌تواند باعث شود که مدام فکر کنیم که یه چیزی کمه!. اما بودن در طبیعت فرصتی مناسب برای از بین بردن این وابستگی هاست. هدفون، کنسول بازی، دوربین های بزرگ و لب تاب و... می‌توانند خیلی جاگیر و دست و پا گیر شوند پس تا حد ممکن از آوردن اینگونه وسایل چشم پوشی کنید.

اگر برای عکاسی که از واجباته هر سفریه! به تجهیزات خاصی نیاز دارید سعی کنید با کل گروه هماهنگ کنید و یک سری وسایل همراه بیاورید. از طرفی این وسایل اغلب گران هستند و ممکن است در طول سفر بر اثر حادثه از بین بروند یا خدایی نکرده گم شوند.

اما از گوشی هوشمند خود غافل نشوید. یکی از وسایلی که کلا تو زندگی بدرد میخوره پاوربانک هست با خودتون همراه داشته باشید. سعی کنید شارژ گوشیتون رو بیهوده تمام نکنید و تنها برای کارهای ضروری از آن استفاده کنید. یکی از کارهای جذاب برای سرگرمی خصوصا اگر بیشتر از دو شب قرار است در طبیعت بمانید همراه داشتن کتاب است!. خواندن یک رمان یا کتاب داستان در شب های کمپ که اغلب طولانی نیز بنظر می‌رسد می‌تواند بسیار لذت بخش باشد. چراغ قوه با باتری قوی، وسایل برافرختن آتش و هرچیزی که بتواند روشنایی مناسب در شب را تامین کند نیز از واجباتی ست که می‌بایست در کمپینگ در طبیعت حواسمان به آن باشد.

تامین روشنایی چادر مسافرتی در کمپینگ

۱۰) تجربیات خود را ثبت کنید

یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهید ثبت مشاهدات و تجربیات خود است. قطعا کمپینگ و اقامت در طبیعت تجربه‌ای نیست که برای خیلی از مردم زیاد روی دهد. عکس و فیلم تهیه کنید و تجربیات خود را در صفحات اجتماعی و سایت سفربام با دیگران به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز در این لذت و تجربه‌ی سفر با شما همراه شوند.

متنوع ترین مطالب
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
۱۰ نکته طلایی برای اقامت در چادر مسافرتی
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران
۱۰ روستای توریستی اطراف تهران