www.safarbam.com www.safarbam.com

نکات مهم مسافرت کردن در بارداری

دوران حاملگی و بارداری یکی از حساس ترین دوران زندگی برای بانوان عزیز است، از طرفی شیرینی سفر و مسافرت کردن هم چیزی نیست که خانم‌ها از آن گذشت کنند! خصوصا اگر زمانی باشد که اکثر دوستان و فامیل به سفر بروند و مدام خاطرات شیرین سفر خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

خبر خوش اینکه سفر کردن در دوران بارداری به طور کلی خطری ندارد و خبر بد اینکه به توصیه کارشناسان و متخصصان در این حوزه، خانم‌ های باردار بهتر است تا حد ممکن از سفرهای تفریحی و غیرضروری در دوران بارداری خودداری نمایند. به هر حال سفر کردن در دوران بارداری با توجه به شرایط جسمی و روحی هر فرد مستلزم رعایت نکاتی است که در ادامه قصد داریم به بررسی مهم ترین نکات سفر در دوران بارداری بپردازیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از بانوان عزیزی هستید که دوست دارید کودک تان را پیش از تولد با سفر کردن آشنا کنید و ماجرایی هیجان انگیز از دوران حاملگی خود داشته باشید در ادامه با سفربام همراه باشید.

مسافرت در سه ماهه اول بارداری

آیا مسافرت در سه ماه اول بارداری خطرناک است؟ این سوالی ست که اکثر بانوان می‌پرسند. باید بدانید که بسیاری از کارشناس سفر کردن در سه ماهه اول بارداری را توصیه نمی‌کنند در این زمان خطر سقط جنین بالا بوده و تکان‌های شدید می‌تواند منجر به سقط شود. بنابراین در این زمان بهتر است به سفرهای تفریحی نروید و در صورتی که سفری ضروری در پیش دارید قبل از سفر حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مسافرت در هفته ۳۶ بارداری

مسافرت از هفته ۳۶ بارداری نیز توصیه نمی‌شود. به گفته کارشناسان و متخصصان این حوزه، از هفته ۳۶ بارداری هر لحظه احتمال زایمان وجود دارد و سفر کردن در این ایام می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود. از این ایام به بعد تنها ۴ تا ۶ هفته به زمان زایمان باقی می‌ماند در این زمان هر لحظه ممکن است درد زایمان شروع شود و در چنین شرایطی اگر در قطار، هواپیما، وسیله نقلیه عمومی و یا حتی اتومبیل شخصی خود باشید قطعا برای یافتن مرکز درمانی یا بیمارستان مناسب دچار مشکل خواهید شد که خود از دیگر مشکلات سفر در دوران بارداری است.

بهترین زمان برای سفر در حاملگی!

سفر کردن در سه ماهه اول بارداری (هفته های ۱۴ تا ۲۸ بارداری) خطر سقط جنین را به دنبال دارد و سفر کردن در سه ماه پایانی بارداری احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهد و در این زمان نیز توصیه به سفر نمی‌شود. اما می‌توان گفت بهترین زمان برای سفر در بارداری سه ماهه دوم حاملگی است.

بهترین زمان مسافرت در بارداری

بررسی مقررات شرکت های هوایی

مسافرت با هواپیما در بارداری نیز تابع شرایط و در برخی حالات تابع مقررات قانونی خاصی می‌شود. اگر قصد سفر با هواپیما در دوران بارداری را دارید حتما مقررات شرکت‌های هواپیمایی را در نظر بگیرید. اگر در هفته ۳۶ ام حاملگی باشید برخی از شرکت‌ها اجازه سفر نمی دهند. همچنین برخی از شرکت‌های هواپیمایی تنها با گواهی پزشکی مجوز سفر به زنان باردار را می‌دهند. همچنین بهتر است به هنگام تهیه‌ بلیت شرایط بارداری تان را توضیح داده و تا حد ممکن، راحت‌ترین صندلی را برای خود تهیه کنید. صندلی‌‌های ردیف وسط هواپیما و صندلی‌های راهرویی بهترند چون ممکن است به دفعات بخواهید از سرویس بهداشتی هواپیما استفاده کنید یا هر از گاهی در راهرو قدم بزنید. صندلی‌های سر و دُم هواپیما نیز به سرویس بهداشتی نزدیک بوده و از این نظر مناسب‌ می‌باشند.

مقررت شرکت های هوایی برای زنان باردار

همراه داشتن کیف دستی

اگر تنها سفر می‌کنید بهتر است دفترچه یادداشتی داشته باشید و نام و تلفن افراد مورد اعتماد خود را در آن بنویسید. این دفترچه را به همراه سایر وسایل ضروری مثل نسخه پزشک، ویتامین‌ها و داروهای خاص را در کیف دستی کوچکی قرار دهید و همیشه همراه خود داشته باشید تا در مواقع اضطراری افراد بتوانند راحت‌تر به شما کمک کنند.

مقصد را مشخص کنید!

تعیین مقصد سفر در شرایطی که باردار هستید بسیار مهم است. در شرایط بارداری از سفرهای یهویی! پرهیز نمایید. بهتر است قبل از سفر مسافت، محل اقامت، امکانات درمانی و خدماتی شهر مقصد را خوب بررسی کنید. رفتن به مناطقی که آب آشامیدنی مناسب ندارند یا بیماری‌های واگیر در آنجا زیاد است توصیه نمی‌شود. لازم است بدانید که در دوران بارداری فقط تزریق برخی از واکسن‌ها نظیر آنفولانزار و کزاز مجاز هستند.

سفر کردن در حاملگی

بستن کمربند ایمنی را فراموش نکنید!

مسافرت با اتومبیل در شرایط بارداری نیز نکات خاص خود را دارد. تکان‌ خوردن در اتومبیل با توجه به شرایط جاده و موارد دیگر ممکن است بیشتر باشد. در چنین شرایطی کمربند ایمنی خودرو می‌تواند نقش محافظ را ایفا کند. از طرفی هم هيچ مدرکي وجود ندارد که نشان دهد بستن کمربند احتمال صدمه به جنين را افزايش مي دهد. کمربند بايد در زير شکم و روي قسمت فوقاني ران ها قرار گيرد و تا آن جايي که ممکن است بايد چگونگي قرارگيري کمربند راحت باشد، کمربند شانه نيز بايد در ميان دو سينه قرار گيرد.

از هر فرصتی برای استراحت استفاده کنید!

می‌توانید پیاده رویی کنید، از هوای آزاد و دیدنی‌های طبیعی لذت ببرید، موزه گردی کنید یا به رستوران بروید اما به هر حال شرایط بارداری ممکن است موجب شود که شما کمی زودتر از قبل خسته شوید. پس از هر موقعیتی برای استراحت و تجدید قوا در سفر استفاده کنید.

نقش مردان در زمان بارداری همسفر!

 درست است که وظیفه نگهداری از جنین و زایمان به عهده زنان است اما نقش مردان نیز در سفر در دوران بارداری کمتر از زنان نیست!. آقایان توجه داشته باشند که برای مسافرت زنان باردار باید شرایط و امکانات خاص و ویژه‌ای تهیه کرد از شرایط خودرو گرفته تا محل اقامت مناسب. مدت زمان مسافرت نیز می‌بایست کوتاه انتخاب شود. می‌بایست با دقت بیشتری رانندگی کرد و با سرعت زیاد نراند. استرس و فشارهای روانی مادر بشدت می‌تواند در سلامت جنین تاثیر گذار باشد پس بهتر است که از بحث‌ها و جدل‌های بی‌مورد در طول سفر با همسرتان پرهیز نمایید و سعی کنید بیشتر نظرات طرف مقابل را در نظر بگیرید.

نکات مهم برای سفر در بارداری

در ادامه به برخی دیگر از نکات مهم سفر در بارداری اشاره خواهیم کرد:

 • قطار یکی از بهترین وسیله نقلیه سفر در بارداری برای مسافت‌های طولانی است. اگر با قطار به سفر می روید حتما هر یکی دو ساعت کمی راه بروید و کوپه‌ای را بگیرید که بتوانید در آن دراز بکشید و راحت باشید.
 • مصرف آب را فراموش نکنید تا بدنتان کم آب نشود.
 • به هیچ عنوان ادرار خود را نگه ندارید تا دچار عفونت ادراری نشوید.
 • غذای سالم با خودتان ببرید و غذاهای تهیه شده در رستوران‌ها را استفاده نکنید.
 • آزمایشات خود را به همراه داشته باشید تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید به پزشک مراجعه کنید و زودتر نتیجه بگیرید.
 • راه رفتن را فراموش نکنید توصیه می‌شود که هر یک ساعت یا دو ساعت کمی راه بروید(حدود ۵ دقیقه) و سپس خوب استراحت کنید.
 • سفر کردن با خودرو شخصی در بارداری نیز می‌تواند مناسب باشد. در این شرایط بهتر است هر از گاهی صندلی را عقب داده و کمی دراز بکشید.
 • سفر کردن با هوپیما در دوران بارداری از هفته ۳۵ ام به بعد توصیه نمی‌شود. مهم‌ ترین دلیل این توصیه نبود امکانات درمانی کافی در صورت بروز مشکل و درد زایمان در هواپیما، است.
 • لباس گشاد و راحتي بپوشيد. همچنين کفش راحتي به پا کنيد.
 • غير از وعده‌هاي اصلي غذا ، ميان وعده هم مصرف کنيد.
 • بالشت کوچکي براي جلوگيري از کمردرد همراه داشته باشيد.
 • بيمارستان‌هايي را که به مقصد مورد نظر شما نزديک‌تر هستند، شناسايي کنيد تا در صورت لزوم بتوانید به آنها مراجعه کنيد.
 • قبل از مصرف هرگونه دارو يا آمپولي با پزشک خود مشورت کنيد.
 • قبل از سفر، با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان سفر خود قرار دهید.
 • برای رفتن به فرودگاه و ایستگاه وقت کافی در نظر بگیرید تا اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک گیر کردید دچار استرس نشوید.
 • به این نکته توجه داشته باشید که سفر در دوران بارداری قرار است نقطه‌ای برای تجدید قوای شما باشد نه عاملی برای استرس! پس به دور از نگرانی و افکار منفی سفر کنید و سعی کنید بیشترین لذت را ببرید.

مسافرت در بارداری می‌تواند متفاوت و هیجان انگیز باشد و به دلیل حس خوبی که در مادر ایجاد خواهد کرد حتی می‌تواند منجر به زایمان بهتر و آرامش بخش تری هم بشود به شرط آنکه پیش بینی‌های لازم را انجام دهید و با در نظر گرفتن نکات فوق و ضمن مشورت با پزشک خود اقدام به سفر نمایید. در پایان اگر شما هم تجربه‌ای از مسافرت در بارداری دارید می‌توانید در بخش نظرات مطرح نمایید تا دیگران نیز از تجربیات شما بهره مند شوند.

متنوع ترین مطالب
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
هر آنچه که نباید در سفرهای خارجی انجام دهید!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
کسب درآمد میلیونی در خانه!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
هر آنچه باید برای سفر کردن در دوران بارداری بدانید!
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم
۱۰ نکته طلایی که قبل از کمپ زنی در طبیعت باید بدانیم